2024
:::: Sociologie a filosofie vědy: vědecky zacházet se světem
Badatelský seminář, FF UK (podzimní semestr 2024)
Badatelský seminář vedený skupinou ve složení: Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR) a Lukáš Hadwiger Zámečník (Univerzita Palackého v Olomouci), otevřený i pro zájemce z řad studentů.
2024
:::: Sociologie a filosofie fyziky: odpustit si a zapomenout
Badatelský seminář, FF UK (jarní semestr 2024)
Badatelský seminář vedený skupinou ve složení: Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR) a Lukáš Hadwiger Zámečník (Univerzita Palackého v Olomouci), otevřený i pro zájemce z řad studentů.
2023
:::: Sociologie a filosofie fyziky za prahem 21. století: konec revoluce
Badatelský seminář, FF UK (podzimní semestr 2023)
Badatelský seminář vedený skupinou ve složení: Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR) a Lukáš Hadwiger Zámečník (Univerzita Palackého v Olomouci), otevřený i pro zájemce z řad studentů.
2023
:::: Sociologie a filosofie vědy francouzskou cestou necestou: Bruno Latour
Badatelský seminář, FF UK (jarní semestr 2023)
Badatelský seminář vedený skupinou ve složení: Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR) a Lukáš Hadwiger Zámečník (Univerzita Palackého v Olomouci), otevřený i pro zájemce z řad studentů.
2022-
:::: Sociologie a filosofie fyziky na přelomu 21. století: la détente
Badatelský seminář, FF & FSV UK (podzimní semestr 2022-23)
Badatelský seminář vedený skupinou ve složení: Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR) a Lukáš Hadwiger Zámečník (Univerzita Palackého v Olomouci), otevřený i pro zájemce z řad studentů. Z popisu: Pokud bylo v minulosti opakovaně poukazováno na to, že sociologie věnovala jen málo své pozornosti studiu vědy, platí dnes naopak sociologie vědy za jeden z nejvýznamnějších sociologických podoborů. Tomu napomohla mj. skutečnost, že tato disciplína nezůstala uzavřena v úzkém prostoru vymezeném jejím primárním výzkumným zájmem, nýbrž dokázala vstoupit do kritického dialogu jak s etablovanými východisky obecné sociologie, tak s filosofií, jejíž výsadní postavení na poli reflexe vědy účinně zpochybnila. V letním semestru ak. roku 2021/2022 jsme se zabývali obdobím největšího rozkvětu sociologie vědy a vědeckého poznání, za něž bývají považována 70. a 80. léta 20. století. Budeme-li v novém vydání našeho semináře i nadále zvláštní pozornost věnovat proměnlivému vztahu mezi sociologií a filosofií rozehrávaného na půdě reflexe fyziky, bude tentokrát naším úkolem pochopit pozdější vývoj těchto oborů a jejich přítomnost.
2022-
:::: Sociologie a filosofie fyziky: konflikty, křivdy, usmíření
Badatelský seminář, FF & FSV UK (jarní semestr 2021-22)
Badatelský seminář vedený skupinou ve složení: Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), Ondřej Švec (ÚFaR FF UK), Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR) a Lukáš Hadwiger Zámečník (Univerzita Palackého v Olomouci), otevřený i pro zájemce z řad studentů. Z popisu: Během svého postupného sociologického opracovávání prošel výzkumný předmět „věda“ významnými proměnami, které do značné míry určovaly vztah sociologie vědy k filosofii, jež si na řešení otázky lidského vědění tradičně činila nárok. Při našem studiu několika reprezentativních epizod sociologické reflexe fyziky budeme proměnlivému vztahu mezi sociologií a filosofií věnovat zvláštní pozornost, přičemž propůjčíme hlas oběma těmto oborům, abychom tak mohli lépe rozpoznat jak jejich partikulární východiska a závazky, tak také možnosti jejich spolupráce.
2001-2005; 2014-2018
:::: Doktorandské úterky
Pracovní seminář pro moje a další doktorandské studenty
Doktorandské úterky byly neformální, pracovní semináře, které se konaly zhruba jednou za 2 týdny v Praze, podle dohodnutého programu. Šlo o uzavřená setkání: účastnily se jich přizvaní doktorandští studenti (typicky ti, které jsem formálně vedl, ale po dohodě se mohli účastnit i další); všechny účastníky nějak spojoval zájem o Science and Techology Studies, ať už tematicky (věda a technologie) či co do přístupu (actor-network theory aj.). Setkání měly podobu "kolektivních konsultací": probírali jsme projekty, dílčí analýzy, pracovní verze textů, odbornou literaturu. (Na podzim 2014 probíhal seminář společně se studenty Terezy Stöckelové.)
2005-2014
:::: Tvůrčí psaní v sociologii
Předmět programu doktorského studia sociologie na FSS MU v Brně - dílna; SOC922, 15 kreditů (podzimní semestr).
Sociologie je rétorická práce, píše v předmluvě ke své knize Etnografická imaginace Paul Atkinson. Předmět „Tvůrčí psaní v sociologii“ se tomuto teoretickému předpokladu nebude věnovat, pouze na něj volně naváže pracovními diskusemi a zejména jakousi tvůrčí dílnou. Společnou práci na místě doplní i samostatná práce podle zadání. Cílem série setkání bude zejména: (1) tříbit praktické dovednosti sociologického referování; (2) probrat a procvičit základní formální požadavky na odevzdávaný odborný text; (3) zprostředkovat kritickou a praktickou zpětnou vazbu k aktuálně zpracovávaným textům účastníků.
2005-2009
:::: Analýza a interpretace kvalitativních dat
Předmět programu doktorského (a magisterského) studia sociologie na FSS MU v Brně; dílna s přednáškami; kód SOC926, 20 kreditů (jarní semestr)
Jde o soubor přednášek, diskusí a cvičení zaměřených na práci s kvalitativními daty. Výklad nebude systematicky mapovat různé metodologické přístupy; nebude ani sledovat logiku nějaké jedné konkrétní analytické školy. Postupy kvalitativní analýzy a interpretace budeme rozebírat spíš z hlediska nejrůznějších praktik, než z hlediska nějaké „čisté“ metodologie či teorie poznání. Což především znamená, že se na otázky kvalitativního výzkumu budeme dívat eklekticky a akčně. K práci a diskusím budeme využívat soubor skutečných kvalitativních dat a program pro kvalitativní analýzu Atlas.ti. Jedná se o náročný a intenzivní kurs, u kterého se předpokládá průběžná práce a domácí příprava, stejně jako pravidelná účast na sezeních. Cílem kurzu je: (1) zvládnout technicky i metodologicky analytickou práci s programem Atlas.ti; (2) prakticky procvičit základní analytické postupy s kvalitativními daty.
2001-2002
:::: Psaní sociologických textů
Předmět programu doktorského studia sociologie na FSV UK v Praze; dílna
Cílem dílny je tříbit praktické dovednosti sociologického referování, a to formou společné, intenzivní a "na místě" provozované spisovatelské práce se skutečnými sociologickými texty a jejich fragmenty. Tyto dovednosti nelze zcela oddělit od teoretického či paradigmatického zázemí: kurs je určen především pro zájemce o konstruktivisticky orientovaný a reflexivní kvalitativní výzkum, zejména v oblastech navazujících na sociologii vědy a technologií, sociologii moci, přírody a identity.