Zajímavé webové stránky

Spontaneous Generations: A Journal for the History and Philosophy of Science

Spontaneous Generations is a new online academic journal published by graduate students at the Institute for the History and Philosophy of Science and Technology, University of Toronto. The journal aims to establish a platform for interdisciplinary discussion and debate about issues that concern the community of scholars in HPS and related fields. Apart from selecting peer reviewed articles, the journal encourages a direct dialogue among academics by means of short editorials and focused discussion papers which highlight central questions, new developments, and controversial matters affecting HPS.

Bruno Latour
Osobní webové stránky francouzského sociologa a filosofa
http://www.bruno-latour.fr (naposledy navštíveno 1. 12. 2007)

Bruno Latour je francouzský sociolog, filosof a antropolog, přední představitel vědních studií (science and technology studies, STS). Je jedním z tvůrců tzv. teorie sítí-aktérů (actor-network theory), zvláštního přístupu sociologického empirického studia toho, jak věci/společnosti/svět drží pohromadě. Je autorem knih Science in action: How to follow scientists and engineers through society (Open UP, 1987), We have never been modern (Harvard UP, 1993) či Reassembling the social: An introduction to actor-network theory (Oxford UP, 2006). Na jeho webových stránkách lze nalézt plné texty řady jeho článků.

Biograf
Český a slovenský časopis pro kvalitativní výzkum v sociálních vědách
http://www.biograf.org (naposledy navštíveno 1. 12. 2007)

český a slovenský recenzovaný časopis pro kvalitativní výzkum v sociálních vědách, vycházející třikrát ročně v papírové i internetové verzi. Vychází od roku 1994 (původně jako Biograf Bulletin), dnes o vydává občanské sdružení Časopis Biograf. Uveřejňuje původní statě, překlady, recenze, diskuse a texty dalších menších odborných žánrů. ISSN 1211-5770.

Ends and means
Filosofický online časopis
http://www.abdn.ac.uk/philosophy/endsandmeans/ (naposledy navštíveno 1. 12. 2007)

In 1996-2001, Ends and Means was a journal of philosophy and technology that was issued twice yearly by the Centre for Philosophy, Technology and Society (University of Aberdeen). It was devoted to philosophical explorations of the social, moral and conceptual implications of modern technology. Ends and Means was not committed to any one school or style of philosophy, but its policy was to publish material of major philosophical interest which was likely to be accessible to a wide readership. Editor: Dr Jonathan Friday. ISSN 1472-5819.

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

Nic ve výhledu...
Více viz Naživo...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. / SONERYD, L. / SVAČINA, K. (2018): Lost in translation: Czech dialogues by Swedish design. Science & Technology Studies, 31 (3): 5-23

Původní odborný článek

BARTLOVÁ, M. / BÍLEK, P. / KONOPÁSEK, Z. / REIFOVÁ, I. (2017): Diskuze o interdiciplinárních přístupech k normalizaci. In: K. Činátl, J. Mervart & J. Najbert, eds: Podoby česko-slovenské normalizace: Dějiny v diskusi. Praha: ÚSTR/NLN. Str. 81-101

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. (2017): Rozpaky nad inovacemi: ATLAS.ti, verze osmá. Biograf, 65-66: 103-115

Recenze
Více viz Publikace...

Poslední záznamy z blogu:

22. 7. 2017 -

K fenoménu Antropocén: Poznámky na okraj mezioborové debaty

V Centru pro teoretická studia UK/AV ČR jsme začátkem roku 2017 začali probírat pojem antropocénu. Tímto slovem se nejčastěji vyjadřuje, že žijeme v epoše, ve které se člověk stal zásadní a hlavní silou, která formuje podobu planety. Antropocén je tedy název pro novou geologickou éru Země. V tomto textu se přimlouvám za složitější a širší chápání antropocénu – takové, které by otevíralo prostor pro mezioborovou diskusi. Jde o pracovní text, náčrt: připomínky a komentáře vítány. Pokud byste náhodou chtěli citovat, ujistěte se, že se mezitím neobjevila definitivní, oficiálně publikovaná verze.

[celý text]
24. 3. 2013 -

Sociologie, na které ne/záleží

Vracím se k sociologicky dutému politickému transparentu na Fakultě sociálních studií v Brně a k širším souvislostem toho případu.

[celý text]
29. 1. 2013 -

Simulakrum jako nadávka?

Bělohradskému se opět podařilo vyprovokovat mne k sepsání malého sociologického komentáře - víc o sociologii než o samotných presidentských volbách

[celý text]
24. 7. 2012 -

Nová verze Atlas.ti je venku, napsal jsem recenzi

Má cenu upgradovat na sedmou verzi tohoto programu pro kvalitativní analýzu http://www.atlasti.com? - recenze vyjde v časopise Biograf

[celý text]
22. 11. 2011 -

Vyhlídka na březen

Na adrese http://www.atlasti.com/v7preview.html se objevily informace o tom, co lze snad prý během března čekat v nové, sedmé verzi mého oblíbeného analytického programu

[celý text]
26. 2. 2011 -

Je prý třeba změnit ten postoj a ptát se...

Tak to říkal Václav Bělohradský v Otázkách Václava Moravce (1. 2. 2011) a já se ošíval.

[celý text]
3. 11. 2010 -

Co znamená "sociální konstrukce"?

Dnes mám v rámci oslav 20-letého výročí oslav Centra pro teoretická studia, stejně jako další kolegové, krátce promluvit na libovolné téma ze svého oboru. Rozhodl jsem se v této mini-přednášce shrnout několik vysvětlení k pojmu, který dnes dělá tak často sociologii ostudu, a přitom by nemusel. Tady je ta řeč písemně.

[celý text]
26. 5. 2010 -

Obhajoba volební neúčasti

Letos asi volit půjdu, ale neustálé kecy o tom, že by účast u voleb měla být povinná, mne vedou k oprášení článku z roku 2002.

[celý text]
21. 11. 2009 -

Co by nás prý na vědě nemělo šokovat...

Na okraj jednoho rodícího se "vědeckého skandálu": věda o klimatu přistižená v nedbalkách

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©