Ostatní témata: vyučované kursy

Doktorské kursy

2001-2005; 2014-2018 ::::

Doktorandské úterky

Pracovní seminář pro moje a další doktorandské studenty

Doktorandské úterky byly neformální, pracovní semináře, které se konaly zhruba jednou za 2 týdny v Praze, podle dohodnutého programu. Šlo o uzavřená setkání: účastnily se jich přizvaní doktorandští studenti (typicky ti, které jsem formálně vedl, ale po dohodě se mohli účastnit i další); všechny účastníky nějak spojoval zájem o Science and Techology Studies, ať už tematicky (věda a technologie) či co do přístupu (actor-network theory aj.). Setkání měly podobu "kolektivních konsultací": probírali jsme projekty, dílčí analýzy, pracovní verze textů, odbornou literaturu. (Na podzim 2014 probíhal seminář společně se studenty Terezy Stöckelové.)
2005-2014 ::::

Tvůrčí psaní v sociologii

Předmět programu doktorského studia sociologie na FSS MU v Brně - dílna; SOC922, 15 kreditů (podzimní semestr).

Sociologie je rétorická práce, píše v předmluvě ke své knize Etnografická imaginace Paul Atkinson. Předmět „Tvůrčí psaní v sociologii“ se tomuto teoretickému předpokladu nebude věnovat, pouze na něj volně naváže pracovními diskusemi a zejména jakousi tvůrčí dílnou. Společnou práci na místě doplní i samostatná práce podle zadání. Cílem série setkání bude zejména: (1) tříbit praktické dovednosti sociologického referování; (2) probrat a procvičit základní formální požadavky na odevzdávaný odborný text; (3) zprostředkovat kritickou a praktickou zpětnou vazbu k aktuálně zpracovávaným textům účastníků.

2001-2002 ::::

Psaní sociologických textů

Předmět programu doktorského studia sociologie na FSV UK v Praze; dílna

Cílem dílny je tříbit praktické dovednosti sociologického referování, a to formou společné, intenzivní a "na místě" provozované spisovatelské práce se skutečnými sociologickými texty a jejich fragmenty. Tyto dovednosti nelze zcela oddělit od teoretického či paradigmatického zázemí: kurs je určen především pro zájemce o konstruktivisticky orientovaný a reflexivní kvalitativní výzkum, zejména v oblastech navazujících na sociologii vědy a technologií, sociologii moci, přírody a identity.

Magisterské kursy

1995-2004 ::::

Nemoderní sociologie

Předmět programu magisterského studia sociologie na FSV UK v Praze; kód S2400 (1996-2003 - kmenový kurs magist. specializace Biografická sociologie

Jako "nemoderní sociologii" chci představit takovou sociologickou práci, která se docela dobře obejde bez zásadního protikladu mezi tradicí a moderností a která je připravena zkoumat soudobé společnosti západní "moderní" kultury docela stejně jako zkoumají etnografové či antropologové nějaký "primitivní" domorodý kmen: ne-moderně. Prototypem takového přístupu je dnes práce celé řady několika soudobých sociologů vědy a technologií, zejména pak práce francouzského sociologa Bruno Latoura (kniha Nikdy jsme nebyli moderní) a dalších proponentů tzv. teorie sítí-aktérů, Johna Lawa a Michela Callona. V prvním bloku se budeme věnovat obecnějším sociologickým souvislostem "nemoderní sociologie" (konstruktivismus, textuální obrat), ve druhém probereme základy sociologie vědy a relevanci této disciplíny pro sociálně-vědní studia a budeme k tomu diskutovat několik empirických příkladů nejenom z mého vlastního výzkumu; nakonec zmíníme možnosti aplikace principů "nemoderní sociologie" i mimo oblast studia vědy a technologií - při studiu (komunistické) moci a při studiu nemoci, těla a postižení.

2001-2002 ::::

Psaní sociologických textů

Předmět programu magisterského studia sociologie na FSV UK v Praze; dílna

Cílem dílny je tříbit praktické dovednosti sociologického referování, a to formou společné, intenzivní a "na místě" provozované spisovatelské práce se skutečnými sociologickými texty a jejich fragmenty. Tyto dovednosti nelze zcela oddělit od teoretického či paradigmatického zázemí: kurs je určen především pro zájemce o konstruktivisticky orientovaný a reflexivní kvalitativní výzkum, zejména v oblastech navazujících na sociologii vědy a technologií, sociologii moci, přírody a identity.

1994-1995 ::::

Sociologie v postmoderním věku

Předmět programu magisterského studia sociologie na FSV UK v Praze

Postmoderní sociologie a sociologie postmodernity, resp. pozdní modernity (záskok za prof. Petruska).

Bakalářské kursy

2006-2007 ::::

Jak psát odborný text

Předmět programu dálkového bakalářského studia sociologie na FSS MU v Brně; přednášky a semináře (podzimní semestr)

Cílem kursu je zdokonalení dovedností v psaní sociologických textů. Studující si mají v tomto kursu osvojit žánr analytické studie. Ta může mít řadu podob: analýza sekundárních statistických anebo jiných dat, sociologický popis určitého problému nebo případu (případová studie), přehledová práce (zmapování určitého problému v odborné literatuře), atd. Účastníci si procvičí jednak formulaci návrhu takové studie (co a jak chci zkoumat), jednak formulaci přehledné informace o zkoumané problematice - součástí této práce tedy bude i vyhledání vhodných pramenů (zdrojů dat a literatury). Hlavní pozornost bude věnována procvičení schopnosti uchopit krátce, výstižně a jasně zvolené téma písemnou formou. Důraz přitom bude kladen na specificky sociologickou interpretaci tématu, jež se odlišuje např. od interpretace psychologické, politologické, či od přístupů uplatňovaných v oblasti sociální politiky a sociální práce. Dále si budeme všímat nejen způsobu argumentace, ale také práce s literaturou a odkazování, formátování textu, apod. Studujícím se doporučuje, aby využili práce v kursu pro rozpracování vlastní diplomové nebo závěrečné práce.

2005-2006 ::::

Sociologie věcí

Předmět programu bakalářského studia sociologie na FSS MU v Brně; přednášky a semináře; kód SOC131, 6 kreditů (jarní semestr)

Sociologové se běžně zabývají zvláštním výsekem skutečnosti, kterému říkají sociální realita. Zatímco přírodní vědy jsou zaujaty netečnými, chladnými a pasivními objekty, předmětem sociálních věd je kolektivní život myslících a cítících subjektů, aktivních a nadaných svobodnou vůlí. Z tohoto zásadního rozdílu pak údajně vyplývají podstatné metodologické odlišnosti přírodních a sociálních věd. Jenže sociologie nemusí být chápána jenom jako věda o výlučně lidských společenstvích (o intersubjektivně utvářených významech, sociálních strukturách, sociálních representacích). Stále silněji se v poslední době uplatňuje takový pohled, podle kterého hrají v životě lidských kolektivů neopominutelnou úlohu nejrůznější věci předměty, kterými jsme v každodenním životě obklopeni: stroje, přístroje, technologické aparáty, značky, obaly, nábytek, architektura, chemikálie, přírodniny. Porozumění tomu, jak zdánlivě netečná materiálnost těchto věcí spolu-zakládá sociální pořádek, pak vede k tomu, že si začínáme více všímat svébytné věcné existence i takových jsoucen jako jsou třeba nejrůznější texty, dokumenty, či dokonce osoby (právě odtud dnes tak živý obor sociologie těla). V tomto kursu si budeme s využitím celé řady příkladů všímat nejrůznějších témat, která jsou s nárůstem sociologické citlivosti vůči věcem spojena. Zároveň nám to poskytne příležitost k alternativnímu pohledu na samotné základy sociologie a některých konkrétních sociologických škol (symbolický interakcionismus, konstruktivismus, etnometodologie).

1993-1995 ::::

Teoretický seminář: Poetika sociologických textů

Předmět programu bakalářského studia sociologie a sociální politiky na FSV UK v Praze

Seminář nad souborem statí k problematice textuální konstrukce reality v sociologických textech (R.H. Brown, P. Atkinson, new literary forms aj.).

1994-1995 ::::

Teoretický seminář: Sociální konstrukce reality

Předmět programu bakalářského studia sociologie a sociální politiky na FSV UK v Praze

Seminář nad první částí Bergerovy a Luckmanovy The social construction of reality; problém institucionalizace.

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

9. 9. 2024 -

Zdeněk Konopásek: Angažovaná nezaujatost? Věda a politika v antropocénu

Přednáška na Letní škole CTS "Antropocén: Současný svět v transdisciplinární perspektivě", 2024 Praha

Více viz Naživo...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. (2024): Ať spolu vědci dál nesouhlasí. In: Š. Kučera, ed: Jen další konec světa: 33 rozhovorů o antropocénu, "věku člověka", vedl Štěpán Kučera. Brno: Druhé město. Str. 116-122

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. & ŘÍHA, C. (2024): Letáčky. In: E. Fulínová & A. Kvíčalová, ed: Antropocennosti: Malý průvodce světem antropocénu. Praha: Academia. Str. 73-83

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. (2024): Věda a politika, vpravo, vlevo. Sociální studia, 21 (1): 33-38. Dostupné na adrese: https://doi.org/10.5817/SOC2023-33647

Ostatní
Více viz Publikace...

Poslední záznamy z blogu:

14. 8. 2022 -

Konopásek kontra Latour: Barša má vidiny pistolníků a z vlastních kvérů se mu ještě kouří

Reakce na Baršův text "Pragmatická sociologie emancipace: Latour vs. Boltanski" a zároveň doplněk k mému textu "Věda a politika, vpravo, vlevo"

[celý text]
22. 12. 2020 -

Lítáme v tom, někteří beznadějně

Odpověď na recenzi Radka Kubaly, v níž hodně místa věnuje textu, na kterém jsem se podílel

[celý text]
22. 7. 2017 -

K fenoménu Antropocén: Poznámky na okraj mezioborové debaty

V Centru pro teoretická studia UK/AV ČR jsme začátkem roku 2017 začali probírat pojem antropocénu. Tímto slovem se nejčastěji vyjadřuje, že žijeme v epoše, ve které se člověk stal zásadní a hlavní silou, která formuje podobu planety. Antropocén je tedy název pro novou geologickou éru Země. V tomto textu se přimlouvám za složitější a širší chápání antropocénu – takové, které by otevíralo prostor pro mezioborovou diskusi. Jde o pracovní text, náčrt: připomínky a komentáře vítány. Pokud byste náhodou chtěli citovat, ujistěte se, že se mezitím neobjevila definitivní, oficiálně publikovaná verze.

[celý text]
24. 3. 2013 -

Sociologie, na které ne/záleží

Vracím se k sociologicky dutému politickému transparentu na Fakultě sociálních studií v Brně a k širším souvislostem toho případu.

[celý text]
29. 1. 2013 -

Simulakrum jako nadávka?

Bělohradskému se opět podařilo vyprovokovat mne k sepsání malého sociologického komentáře - víc o sociologii než o samotných presidentských volbách

[celý text]
24. 7. 2012 -

Nová verze Atlas.ti je venku, napsal jsem recenzi

Má cenu upgradovat na sedmou verzi tohoto programu pro kvalitativní analýzu http://www.atlasti.com? - recenze vyjde v časopise Biograf

[celý text]
22. 11. 2011 -

Vyhlídka na březen

Na adrese http://www.atlasti.com/v7preview.html se objevily informace o tom, co lze snad prý během března čekat v nové, sedmé verzi mého oblíbeného analytického programu

[celý text]
26. 2. 2011 -

Je prý třeba změnit ten postoj a ptát se...

Tak to říkal Václav Bělohradský v Otázkách Václava Moravce (1. 2. 2011) a já se ošíval.

[celý text]
3. 11. 2010 -

Co znamená "sociální konstrukce"?

Dnes mám v rámci oslav 20-letého výročí oslav Centra pro teoretická studia, stejně jako další kolegové, krátce promluvit na libovolné téma ze svého oboru. Rozhodl jsem se v této mini-přednášce shrnout několik vysvětlení k pojmu, který dnes dělá tak často sociologii ostudu, a přitom by nemusel. Tady je ta řeč písemně.

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©