Sociální politika: vedené práce

Doktorské práce

2015-2021 (změna školitele) ::::

Radek Carboch: K dualitě ne/normálního: každodennost péče v procesu deinstitucionalizace

Doktorské studium sociologie na FSS MU v Brně

Ve své práci se chci zaměřit na změny v pojetí péče, ke kterým dochází v souvislosti s procesem transformace sociálních služeb. Zajímá mne vztah mezi jejich implementací a hlavními cíli transformace, jimiž jsou integrace uživatelů do „běžného života“ a ohled na jejich individuální potřeby, svobody a práva. Prostřednictvím etnografického výzkumu zaměřeného na každodenní život uživatelů chci zjistit, jak jsou změny v praxi uskutečňovány. Budu se zajímat o vztah mezi tzv. normalitou a jejím opakem, jenž budu nazývat ne-normalitou. Budu zjišťovat, jak jsou tyto kategorie konstruovány a jak je jejich vzájemný vztah zjednáván v běžných, každodenních činnostech a interakcích uživatelů. S ohledem na mocenské využívání duálního konceptu ne/normality (a z něho odvozených disciplinačních nároků) chci pomocí takto koncipovaného výzkumu prohloubit porozumění obecnějším procesům vylučování a integrace.
2015-2020 ::::

Michal Synek: Jak se dělá dobré jídlo v institucionální péči: ne/způsobilost v repertoárech stolování

Doktorské studium sociologie na FSS MU v Brně

Stravování a stolování představuje významný aspekt sociální služby „domov pro osoby se zdravotním postižením“ a široké pole pro snahy o zlepšování (institucionální) péče o lidi znevýhodněné společenskými konstrukty fyzické/kognitivní jinakosti. Jídlo je nejen záležitostí, na jejímž prvořadém významu se shoduje většina klientů i zaměstnanců domovů, ale tvoří i důležitou součást provozu pobytových zařízení, dotýkající se všech klíčových oblastí, včetně řízení a organizace práce, časového harmonogramu či systému kontroly kvality. Stravování a stolování patří k nejdůležitějším součástem života a nabízejí široký prostor pro rozvoj základních dovedností a samostatného rozhodování, jakož i pro množství nejrůznějších příjemných i nepříjemných zážitků spojených s jídlem. Ačkoli mnoho lidí zabývajících se problematikou sociálních služeb považuje jídlo za věc tak prostou a samozřejmou, že ani nestojí za řeč (tak např. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR odmítá certifikovat program na zlepšování stravování v sociálních službách s odůvodněním, že podobné programy nespadají do jeho kompetence, a široce užívaná učebnice aktivizace lidí s „mentálním postižením“ kapitolu o jídle vůbec neobsahuje), téma jídla přímo či nepřímo souvisí s celou řadou klíčových oblastí péče. Intervence týkající se režimů stolování obvykle přinášejí systémové změny zasahující celou řadu jiných režimů, včetně režimu zdravotní péče, režimu vzdělávání a „aktivizace“ aj.. Témata a otázky řešené v rámci institucionálního stravování lidí s dis/abilitou a snah o jejich zlepšování tak indikují a osvětlují mnohá klíčová témata institucionální péče jako celku. Budu se ptát, jak se různé podoby ne/způsobilosti uskutečňují v institucionalizovaných repertoárech stolování, jak jejich potkávání a střetávání na tomto poli zneschopňuje/uschopňuje jednotlivé aktéry sociálních služeb a jakým způsobem ovlivňuje jejich potěšení z jídla a stolování. Hlavním předmětem mého zájmu budou institucionalizované režimy sociálních interakcí (péče), jejich uspořádání, socio-materialita, působnost a trvalost, spolu s možnostmi formulování a zavádění alternativních režimů. Svými poznatky ze specifické oblasti institucionální péče o lidi znevýhodněné společenskými konstrukty fyzické/kognitivní jinakosti chci přispět k řešení obecnějších otázek tvorby a upevňování sociálního řádu skrze procesy rozlišování – „oddělování věcí a lidí prostřednictvím segregace a diskriminace“.
2008-2012 ::::

Jan Paleček: Reforma sociálních služeb, transformace reformy (nedokončeno)

Doktorské studium sociologie na FSS MU v Brně

2001-2005 ::::

Olga Starostová: Podpora kontinuity života seniorů a její evaluace (nedokončeno)

Doktorské studium sociologie na FSV UK v Praze

2002-2004 ::::

David Kocman: Moci pomoci: etnografie péče o duševně nemocné (předčasně ukončeno)

Doktorské studium sociologie na FSV UK v Praze

Magisterské práce

2008-2009 ::::

Pavla Špondrová: Segregace romských dětí v základním školství v České Republice

Magisterské studium sociologie na FSS MU v Brně (převzal jsem školitelství až ke konci studia)

Tato práce se zabývá problematikou oddělování etnicky definované menšiny od dominující většiny na území České republiky v konkrétně vymezené oblasti, a to ve vzdělávání. V první části práce jsou shrnuty některé teorie věnující se problematice spolunažívání většiny a menšin (zpravidla etnických), byly vybrány ty, které lze aplikovat i na vztahy české majority a romské minority na našem území. V další, hlavní části práce se autorka pomocí kvalitativního výzkumu zaměřuje na hledání příčin přetrvávající segregace romských dětí v základním školství, ať již v základních školách praktických, jak byly novým školským zákonem přejmenovány zvláštní školy nebo ve speciálních třídách v rámci běžných základních škol určených pro zdravotně postižené nebo standardních ZŠ, kam chodí převážně romské děti. Autorka si na počátku bádání, především pod vlivem zkušeností z právnické praxe položila otázku: Jaké jsou důvody (příčiny) přetrvávající segregace romských dětí? A konkrétněji: Mají jednotliví aktéři (učitelé, ředitelé škol, rodiče majority a jejich děti, romští rodiče a jejich děti, psychologové z poradenských zařízení, politická reprezentace), důležití pro oblast základního školství, důvody, a pokud ano tak jaké, pro setrvávání ve status quo?“ Po provedení výzkumných rozhovorů, jejich analýze a studiu relevantních dokumentů a literatury se autorka domnívá, že přesto, že by se mohlo zdát, že alespoň někteří z klíčových hráčů by měli mít zájem na změně, segregace přetrvává, neboť: Pro každou skupinu je změna v současné situaci z různých, ale svázaných důvodů, nevýhodná. Motivace jednotlivých klíčových hráčů se navzájem prolínají a doplňují, za vydatné „podpory“ systémového nastavení lze jejich jednání následně vnímat jako vysoce racionální a v kontextu jejich individuálních cílů jako legitimní.

1999-2002 ::::

David Kocman: Osudy holobytů: Etnografie socio-technické inovace

Magisterské studium sociologie na FSV UK v Praze

This thesis is about a public-housing project called holobyty (i.e. "low-standard-flats"). As such, it is a case study of one single project realised in a district of Prague. Two main discourses subjecting holobyty housing have been identified. That of "segregation", and that of "necessity". Both framed by general questions: who invented and built holobyty and what the holobyty are, offer rather different answers. First one proposes holobyty be a grim housing block, where the municipality is letting rent-deliquent families, mostly Roma, live for free; second one implies that the external factors of debt and local government responsibility are the very causes for the holobyty existence. My aim in this work is to contribute to the holobyty debate by offering a detailed ethnography (or topography) of a single project. This work develops an analytical framework informed by sociology of socio-technical innovations. My argument is that the holobyty have always been a collective effect. Following the project revealed how many different actors – economic, social, moral, technical, and juridical – actively participated in the holobyty co-production. Second argument puts it that a messiness and ambiguity of the project is not (as often claimed by others) a matter of a lack of constitution, and makes it difficult to realise the project, but rather it is the very means of its realisation (or de-realisation), of its development. And, as seen in practice, it opens up spaces for alternative modes of functioning.
1999-2001 ::::

Barbora Justianová: "Tady si sedněte, pane Micka": Analýza institucionálních interakcí na úřadě práce

Magisterské studium sociologie na FSV UK v Praze

Problému byrokracie se v sociologickém bádání věnovala značná pozornost. V teoretickém úvodu pojednávám přístup Weberův a dalších funkcionalisticky zaměřených autorů pojednávajících o byrokracii a organizacích. Poměrně málo prozkoumaná je však oblast každodenních interakcí nejnižších úředníků s klienty. Jedním ze způsobů, jak je tuto oblast možno zkoumat, je použití konverzační analýzy, kterou jsem se nechala inspirovat ke studiu institucionálních interakcí na jedné pražské pobočce úřadu práce. Po teoretickém úvodu následuje nástin fungování úřadu a popis kontextu interakcí. Dále jsem se věnovala analýze asymetrií mezi klienty a úřednicemi. Používala jsem přitom zúčastněného pozorování a analýzu přepsaných nahrávek rozhovorů mezi jmenovanými účastníky. Analýza interakcí poukazuje na značné asymetrie mezi účastníky, co se týče iniciativy v utváření promluv a témat v interakcích a kvality a množství vědomostí (informací) v daném kontextu, které se podílejí na utváření identit klientů a úřednic. Analýza též ukazuje způsob, jakým vůdčí funkce úřednice v určování témat rozhovoru způsobuje omezování prvků aktivní politiky zaměstnanosti ve prospěch pasivních praktika udržování evidence klientů.

Bakalářské práce

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

13. 4. 2025 -

Když jemnost vypadá jako bezmoc: O vědě a politice pod tlakem

Přednáška na Ekologických dnech v Olomouci-Sluňákově (EDO 2025)

Více viz Naživo...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. (2024 - v tisku): Sbohem příteli, naše cesty se rozešly: O interpretativní analýze, počítačích a programu ATLAS.ti. Biograf (78), 56 odst. Dostupné na adrese http://www.biograf.org/

Diskusní příspěvek

KONOPÁSEK, Z. (2024): Ať spolu vědci dál nesouhlasí. In: Š. Kučera, ed: Jen další konec světa: 33 rozhovorů o antropocénu, "věku člověka", vedl Štěpán Kučera. Brno: Druhé město. Str. 116-122

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. & ŘÍHA, C. (2024): Letáčky. In: E. Fulínová & A. Kvíčalová, ed: Antropocennosti: Malý průvodce světem antropocénu. Praha: Academia. Str. 73-83

kapitola v knize
Více viz Publikace...

Poslední záznamy z blogu:

14. 8. 2022 -

Konopásek kontra Latour: Barša má vidiny pistolníků a z vlastních kvérů se mu ještě kouří

Reakce na Baršův text "Pragmatická sociologie emancipace: Latour vs. Boltanski" a zároveň doplněk k mému textu "Věda a politika, vpravo, vlevo"

[celý text]
22. 12. 2020 -

Lítáme v tom, někteří beznadějně

Odpověď na recenzi Radka Kubaly, v níž hodně místa věnuje textu, na kterém jsem se podílel

[celý text]
22. 7. 2017 -

K fenoménu Antropocén: Poznámky na okraj mezioborové debaty

V Centru pro teoretická studia UK/AV ČR jsme začátkem roku 2017 začali probírat pojem antropocénu. Tímto slovem se nejčastěji vyjadřuje, že žijeme v epoše, ve které se člověk stal zásadní a hlavní silou, která formuje podobu planety. Antropocén je tedy název pro novou geologickou éru Země. V tomto textu se přimlouvám za složitější a širší chápání antropocénu – takové, které by otevíralo prostor pro mezioborovou diskusi. Jde o pracovní text, náčrt: připomínky a komentáře vítány. Pokud byste náhodou chtěli citovat, ujistěte se, že se mezitím neobjevila definitivní, oficiálně publikovaná verze.

[celý text]
24. 3. 2013 -

Sociologie, na které ne/záleží

Vracím se k sociologicky dutému politickému transparentu na Fakultě sociálních studií v Brně a k širším souvislostem toho případu.

[celý text]
29. 1. 2013 -

Simulakrum jako nadávka?

Bělohradskému se opět podařilo vyprovokovat mne k sepsání malého sociologického komentáře - víc o sociologii než o samotných presidentských volbách

[celý text]
24. 7. 2012 -

Nová verze Atlas.ti je venku, napsal jsem recenzi

Má cenu upgradovat na sedmou verzi tohoto programu pro kvalitativní analýzu http://www.atlasti.com? - recenze vyjde v časopise Biograf

[celý text]
22. 11. 2011 -

Vyhlídka na březen

Na adrese http://www.atlasti.com/v7preview.html se objevily informace o tom, co lze snad prý během března čekat v nové, sedmé verzi mého oblíbeného analytického programu

[celý text]
26. 2. 2011 -

Je prý třeba změnit ten postoj a ptát se...

Tak to říkal Václav Bělohradský v Otázkách Václava Moravce (1. 2. 2011) a já se ošíval.

[celý text]
3. 11. 2010 -

Co znamená "sociální konstrukce"?

Dnes mám v rámci oslav 20-letého výročí oslav Centra pro teoretická studia, stejně jako další kolegové, krátce promluvit na libovolné téma ze svého oboru. Rozhodl jsem se v této mini-přednášce shrnout několik vysvětlení k pojmu, který dnes dělá tak často sociologii ostudu, a přitom by nemusel. Tady je ta řeč písemně.

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©