Nová verze Atlas.ti je venku, napsal jsem recenzi
24. 7. 2012,
Má cenu upgradovat na sedmou verzi tohoto programu pro kvalitativní analýzu http://www.atlasti.com? - recenze vyjde v časopise Biograf
Zásadní změna, která si vynucuje pečlivé prostudování příslušných pasáží manuálu, se objevila jediná. Týká se správy primárních dokumentů. Dá se říci, že tuto změnu si vynutily neustálé potíže, které s touto agendou mělo mnoho uživatelů. Čas ukáže, nakolik se nové řešení osvědčí. Můj odhad je, že většinou a pro většinu bude automatická správa primárních dokumentů fungovat dobře. Potíže ale vyloučit nelze a obávám se, že vyrovnat se s nimi bude nyní spíš těžší a složitější než dosud. Paradoxně tato změna způsobí nejvíc vrásek na čele uživatelům, kteří si už dříve vypracovali nějaký svůj systém zacházení s daty: nyní si budou muset hledat cestu k novému uspořádání, což nemusí být snadné.
Zdá se, že se autoři programu při přípravě nové verze nechali vést především různými ohlasy z reálné uživatelské komunity. Což mimo jiné znamená, že už tolik nezdůrazňují širokou a mnohaoborovou využitelnost programu, zato vycházejí vstříc specifickým požadavkům kvalitativního výzkumu v sociálních vědách. To ostatně zrcadlí i podtitul názvu programu „Qualitative Data Analysis“, který zahlédneme v místech, kde ještě donedávna trůnilo již zmíněné všeobecné označení „Knowledge Benchwork“. Odvrácenou stranou těchto inspirací je, že s výjimkou správy dokumentů se jedná o novinky spíše drobné, poněkud roztříštěné a zaměřené na „pouhá“ vylepšování rozhraní. Za zajímavé a důležité novinky poslední verze považuji zlepšení práce se síťovými náhledy a možnost pracovat s více otevřenými primárními dokumenty najednou.
(...)
Moje doporučení přejít z předchozí na aktuální verzi ATLAS.ti není tak jednoznačné jako minule. Nenese to s sebou tolik analytického dobrodiní, které by vůbec nebylo dostupné dříve. Až na výjimky se pokrok soustředí na větší pohodlí (snadnější ovládání, lepší přehled). S programem se vám jistě bude pracovat pěkněji. Nepostradatelný bude tenhle upgrade v prvé řadě pro ty, kdo chtějí pracovat přímo se zvukem či videem. A také pro ty, kteří měli časté potíže s dostupností primárních dokumentů. Jinak se jedná o nahromadění drobných úprav a vylepšení či dotažení již existujících funkcí. Žádná revoluce to není; ale kus úsilí vyjít vstříc uživatelům ano. Pokud máte peníze a s ATLAS.ti vážné úmysly, nerozmýšlejte se a sedmičku si pořiďte. Ale pokud jedno nebo druhé chybí, nezoufejte. S šestkou to klidně ještě nějaký čas vydržíte.
(Ze závěru recenze; plný text by měl vyjít v nejbližším čísle časopisu Biograf)