Sociologické a hudební projekty

Výzkumné a odborné projekty, kapely, hudební spolupráce.
2 3  » 
2015- ::::

Tančírna: Smeykal & Konopásek

Didgeridoo a bicí souprava, volná improvizace.

Od roku 2015 tu a tam hraju ve dvojici s Ondrou Smeykalem, světově uznávaným hráčem na australský domorodý nástroj didgeridoo (a jeho různé odvozeniny). Typicky v jednom zátahu a ve vlnách, velmi jemně i brutálně, nejen k poslechu v různých polohách, ale taky k pohybu, takže nejen rytmy a zvuky, ale zároveň cosi skoro terapeutického.

2013- ::::

Bubny a činely (ZK solo)

Volná improvizace na akustickou bicí soupravu.

Od roku 2013 tu a tam hraju na akustickou bicí soupravu sám, solo. Zřídka, ale s o to větším potěšením. Nejsou to exhibice bubenické zručnosti, ale spíš zvukomalebné kolotání, ruchání, bouření. A vždy zcela volná improvizace.

2011- ::::

Noční pták (Fidler & Konopásek)

Hudební duo: Luboš Fidler - autorský nástroj "roletofon", elektrická kytara, tahací harmonika, druhé bicí, zpěv; Zdeněk Konopásek - bubny a činely, trubka. A v poslední době téměř stálý host, Štěpán Pečírka - hlas, basovka

Luboš Fidler patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější postavy české alternativní hudby. Spoluzaložil kdysi skupiny Švehlík/Stehlík, hrál v MCH Bandu či v Kilhets, Proslul také v triu Janota-Fidler-Richter. V posledních letech se podílel na nejrůznějších zvukových instalacích (např. Orbis Pictus), i nadále spolupracoval s Oldřichem Janotou, stejně jako s mnoha dalšími alternativními hudebníky. Letmo jsme se s Fidlerem potkali už začátkem 80. let, ale až v létě 2011 jsme dohodli a připravili společné hraní. Naše hudba je jen zčásti připravená - tam, kde hrajeme písně s úspornými, lehce absurdními texty; jindy ale necháváme průchod okamžité inspiraci a hrajeme zcela volně, improvizovaně. Jedno všelijak střídá druhé.


Webové stránky: http://www.nocniptak.cz


Kanál na YouTube: http://youtube.com/user/Nocniptak2011


Profil na Bandzone: http://bandzone.cz/nocniptak

1999-2000 / 2005- ::::

Divadlo Vizita

Plně improvizovaná divadelně-hudební představení: Jaroslav Dušek - improvizovaná akce, slovo, zpěv, tanec; Pjér Lašéz - kytary, djembe, zpěv, slovo; Zdeněk Konopásek - bubny a činely, trubka; Viktor Zborník - světla

Divadlo Vizita je celoživotní projekt Jaroslava Duška - herce, který v posledních letech proslul některými filmovými rolemi (Pelíšky, Musíme si pomáhat), ale který se pod hlavičkou Divadla Vizita systematicky věnuje také (zcela) volné a dobrodružné divadelní improvizaci (akce, tanec, zpěv, hudba jako dílo okamžiku). S Divadlem Vizita jsem nejprve hrával v pražském Divadle Archa v letech 1999-2000; v roce 2005 jsme tehdejší sestavu obnovili (tj. Dušek, Lašéz, Konopásek, Zborník - s příležitostnými hosty jako např. s Danem Bártou). Během letité existence Divadla Vizita se v sestavě vystřídalo velké množství muzikantů a herců, např.: Jaromír Honzák (kontrabas), René Pařez(kytara), Radomil Uhlíř (akce), Alan Vitouš (bubny), Martin Zbrožek (akce, housle, zpěv), Oldřich Kužílek a Jan Borna (herecká akce) a mnozí další.

2008- ::::

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody/Pátá dohoda

Divadelní představení Jaroslava Duška. Dále účinkují: Pjér Lašéz - zpěv, kytary, autor písní; Zdeněk Konopásek - bicí, trubky, perkuse (j.h.); Viktor Zborník - světla.

Divadelní představení inspirovaná stejnojmennými knihami Dona Miguela Ruize. Čtyři dohody se hrají mnoho sezón v pražském klubu Lávka, Pátá dohoda od r. 2011. Duška doprovází Pjér Lašéz (kytary, zpěv) a Alan Vitouš (perkuse), svítí Viktor Zborník. Staré toltécké životní moudrosti - nehřešte slovem, neberte nic osobně, nevytvářejte si žádné domněnky a dělejte vše, jak nejlépe dovedete - Dušek rozehrává na civilních situacích z každodenního života, především (ale nejenom) z výchovy dětí. Od roku 2008 v tomhle představení hostuji na místě Alana Vitouše (na bicí, trubky) v těch představeních, které se ojediněle a za zvláštních podmínek konají mimo Prahu, často v rámci společných zájezdů s divadlem Vizita, se kterým vystupuji pravidelně.

2011-2017 ::::

Široko-daleko

Hudební sdružení: Jan Prokop - zpěv, kytary, slova; Jindra Tolar - kytary, trubka; Michal Fejt - tenor saxofon, klarinet; Zdeněk Konopásek - bubny a činely.

Široko-daleko byl původně projekt Jana Prokopa a Jindry Tolara, personální odnož karlovarské skupiny Fish Flesh Field & Henry Dollar. Zádumčivé, minimalistické a pomalé písně, občas jako kdyby v nich člověk zaslechl Oldřicha Janotu. K tradiční sestavě jsem se přidal na základě společného víkendového hraní doma u JP někdy na podzim 2010. První vystoupení v rozšířené sestavě, ještě spolu s Michalem Fejtem (z téže karlovarské skupiny) se odehrálo začátkem ledna 2011 v klubu Paderewski právě ve Varech. Bavilo nás to, takže jsme si slíbili pokračování.


Profil na fejsbuku: http://cs-cz.facebook.com/pages/Široko-Daleko/270579479656977

1994-2016 ::::

Biograf (časopis nejen pro biografickou a reflexivní sociologii)

Odborný recenzovaný časopis pro kvalitativní výzkum v sociálních vědách (ISSN 1211-5770), který jsem založil v roce 1994 a jehož šéfredaktorem jsem byl až do roku 2008; od r. 2009-2016 jsem byl už pouze členem redakčního týmu.

Časopis se do dnešní podoby vyvinul z velmi skromné samizdatové podoby. V posledních letech vycházel třikrát ročně v papírové a internetové verzi (http://www.biograf.org). Publikoval původní stati, překlady, recenze, odborné diskuse a ostatní menší odborné žánry.

2011-2014 ::::

(International) socio-technical challenges for implementing geological disposal

Mezinárodní a mezioborový výzkumný projekt řešený s podporou 7. rámcového programu (FP7-Fission-2010, 269906).

Na výzkumu se podílejí badatelé z Anglie, Německa, Švédska, Francie, Maďarska, Španělska, Finska, Slovinska a Česka. Cílem projektu je prostudovat hlavní sociální/politické problémy související s přípravou a budováním podzemních úložišť jaderného odpadu, a to včetně, ba zejména v těch ohledech, kdy tyto problémy těžko oddělitelně souvisí s problémy technickými. Součástí řešení by měla být formulace praktických návrhů.

2005-2010 ::::

Teoretický výzkum komplexních jevů ve fyzice, biologii a vědách o společnosti

Rámcový výzkumný program Centra pro teoretická studia UK v Praze / AV čR a Katedry filosofie a dějin přírodních věd na Přírodovědecké fakultě UK (hlavním řešitelem je David Storch).

Výzkumný záměr CTS se člení na několik oblastí: "Zrození komplexity" ve fyzikálních systémech a fyzikální přístupy ke komplexitě biologických a sociologických systémů (Roman Kotecký, Bedřich Velický, František Slanina); Matematické přístupy ke složitosti dynamických systémů, univerzalita a nerozhodnutelnost (Petr Kůrka, Kateřina Trlifajová, Bohuslav Balcar); Komplexní jevy v biosféře: makroekologický pohled (David Storch, Arnošt L. Šizling); Morfogeneze jako výsledek komplexní interpretační sítě (Anton Markoš, Karel Kleisner); Vztahy mezi vědou a politikou: sociologické, historické a filosofické perspektivy (Zdeněk Konopásek, Jan Paleček); Základní filosofická reflexe různých vědeckých přístupů ke studiu složitosti (Ivan M. Havel, Zdeněk Kratochvíl).

2008-2010 ::::

Jak se dělá náboženská skutečnost: Zjevení a posedlost démony jako praktický a kolektivní výkon

Sociologický výzkumný projekt, podpořený Grantovou agenturou čR (403/08/1758): Zdeněk Konopásek - hlavní řešitel, Jan Paleček - výzkumný spolupracovník.

V navrhovaném projektu tříletého kvalitativně založeného výzkumu chceme studovat, jak se v pastorační (katolické) praxi zachází se zkušenostmi zjevení nebo démonické posedlosti. Jak se např. stane, že vidění s náboženským obsahem začne být sociálně chápáno a přijímáno jako "opravdové" zjevení? A nebo, že se k němu začne přistupovat jako k "pouhému" soukromému - psychickému, či dokonce psychopatologickému - jevu? Jaké kvality takového duchovního zážitku se při podobném posuzování ukazují jako důležité? Jaké představy, jaká pravidla a jaké normy jsou při tom mobilizovány? Jak se takový zážitek činí vykazatelnou, vespolek přijatelnou věcí? Jak se o něm pochybuje nebo jak se stvrzuje. čím získává a čím ztrácí na náboženské hodnotě? Chceme vlastně provést zevrubný výzkum toho, jak se vespolek vytváří (sociálně konstruuje) skutečnost, která je tak neskutečná (nadpřirozená, vědecky nevysvětlitelná), že její přijetí může snadno hraničit s psychiatrickou diagnózou, a která je přesto jako taková základem všeobecně přijímané náboženské víry.

2 3  » 

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

28. 1. 2019 -

Ivo Čermák, Zdeněk Konopásek, Hedvika Novotná & Klára Šeďová: Rozprava o kvalitativní metodologii

Příspěvek pro konferenci QAK, České Budějovice, 28-29. ledna 2019

Více viz Kalendář...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. / SONERYD, L. / SVAČINA, K. (2018): Lost in translation: Czech dialogues by Swedish design. Science & Technology Studies, 31 (3): 5-23

Původní odborný článek

BARTLOVÁ, M. / BÍLEK, P. / KONOPÁSEK, Z. / REIFOVÁ, I. (2017): Diskuze o interdiciplinárních přístupech k normalizaci. In: K. Činátl, J. Mervart & J. Najbert, eds: Podoby česko-slovenské normalizace: Dějiny v diskusi. Praha: ÚSTR/NLN. Str. 81-101

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. (2017): Rozpaky nad inovacemi: ATLAS.ti, verze osmá. Biograf, 65-66: 103-115

Recenze
Více viz Díla...

Poslední záznamy z blogu:

22. 11. 2018 -

S FFF & HD v Urxu

Cafe Urx v Karlíně, 14. 11. 2018

[celý text]
29. 10. 2018 -

Profesoři

"Indiscipline" by King Crimson filmed in Mexico City on 14th July 2017

[celý text]
21. 10. 2018 -

Kittchen & Aid Kid

Klub Ferenc Futurista, Černošice, 19. 10. 2018

[celý text]
15. 10. 2018 -

Jako před lety: JJ v plné síle

Joe Jackson, "Fabulously Absolute" z nové desky Fool, která má vyjít v lednu

[celý text]
2. 1. 2018 -

PF 2018

Děkuju za návštěvy tady a přeju do nového roku vše dobré!

[celý text]
23. 12. 2017 -

Noční pták na sklonku roku

Nějaké fotky a nahrávky z podzimu 2017.

[celý text]
3. 11. 2017 -

Bozi rokenrolu

Led Zeppelin - January 9th, 1970 (Jimmy Page's Birthday)

[celý text]
28. 9. 2017 -

Obrázky ze zářijového Alsaska a Burgundska

Po delší době opět nějaké fotky - před pár dny jsme se vrátili z cest po Alsasku a Burgundsku a připravil jsem malý výběr obrázků zde a zde.

[celý text]
31. 8. 2017 -

Zízítop

I thank you, otevírací píseň památného koncertu

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©