Sociologické a hudební projekty

Výzkumné a odborné projekty, kapely, hudební spolupráce.
2 3  » 
2019-2021 ::::

Zranitelní obyvatelé v křehkých obydlích: Dvojí starost pobytových služeb

Sociologický výzkumný projekt, podpořený Grantovou agenturou čR (19-07724S): Zdeněk Konopásek - hlavní řešitel; Radek Carboch, Dana Hradcová a Michal Synek - výzkumní spolupracovníci.

Chceme se zaměřit na specifické napětí obsažené v pobytových službách pro lidi označené za postižené: napětí mezi péčí o obyvatelé, která jim má umožnit vést "normální" život, a péčí o obydlí, jejichž ekonomická a "kulturní" hodnota má být zachována. Pobytové instituce v ČR často využívají pro svou činnost staré budovy zámků, vil či klášterů, tedy objekty podobně křehké, zranitelné a nepropojené s okolím jako jejich obyvatelé. A i když se péče o lidi a údržba budov mohou jevit jako dvě zcela odlišné a nesouvisející činnosti, v pobytových institucích jdou ruku v ruce a nelze je od sebe oddělit. Navrhovaný výzkum má být příspěvkem k současnému zvýšenému zájmu sociálních věd o materialitu péče a o její etické rozměry. Naším sílem je analyzovat jednotné pole praxe coby průsečík odlišných a často protichůdných logik a hodnotových rámců, se zvláštním zaměřením na způsoby, jimiž lidé tuto mnohost zvládají. Věříme rovněž, že takto koncipovaný výzkum přispěje ke zlepšení životních a pracovních podmínek klientů a pracovníků pobytových sociálních služeb.

2018- ::::

Fish Flesh Field & Henry $

Sestava: Jindra Tolar - kytary, zpěv; Michal Fejt - baskytara, zpěv; Karel Maso Koštejn - bicí, zpěv; Zdeněk Konopásek - bubny a činely.

Po rozpadu formace Široko-daleko (po odchodu kytaristy a zpěváka Jana Prokopa) jsem začal hrát s bigbítovější podobou téhle karlovarské party, coby druhý bubeník. Tahle kapela existuje už dlouhé roky a hraje občas lehce psychedelické, starosvětsky střižené písně. Od poloviny roku 2018 tedy ve složení kytara a basa, se dvěma bubeníky.


Profil na fejsbuku: https://www.facebook.com/Fish-Flesh-Field-Henry--122528444431128/

2015- ::::

Tančírna: Smeykal & Konopásek

Didgeridoo a bicí souprava, volná improvizace.

Od roku 2015 tu a tam hraju ve dvojici s Ondrou Smeykalem, světově uznávaným hráčem na australský domorodý nástroj didgeridoo (a jeho různé odvozeniny). Typicky v jednom zátahu a ve vlnách, velmi jemně i brutálně, nejen k poslechu v různých polohách, ale taky k pohybu, takže nejen rytmy a zvuky, ale zároveň cosi skoro terapeutického.

2013- ::::

Bubny a činely (ZK solo)

Volná improvizace na akustickou bicí soupravu.

Od roku 2013 tu a tam hraju na akustickou bicí soupravu sám, solo. Zřídka, ale s o to větším potěšením. Nejsou to exhibice bubenické zručnosti, ale spíš zvukomalebné kolotání, ruchání, bouření. A vždy zcela volná improvizace.

2011- ::::

Noční pták (Fidler & Konopásek)

Hudební duo: Luboš Fidler - autorský nástroj "roletofon", elektrická kytara, tahací harmonika, druhé bicí, zpěv; Zdeněk Konopásek - bubny a činely, trubka. A v poslední době téměř stálý host, Štěpán Pečírka - hlas, basovka

Luboš Fidler patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější postavy české alternativní hudby. Spoluzaložil kdysi skupiny Švehlík/Stehlík, hrál v MCH Bandu či v Kilhets, Proslul také v triu Janota-Fidler-Richter. V posledních letech se podílel na nejrůznějších zvukových instalacích (např. Orbis Pictus), i nadále spolupracoval s Oldřichem Janotou, stejně jako s mnoha dalšími alternativními hudebníky. Letmo jsme se s Fidlerem potkali už začátkem 80. let, ale až v létě 2011 jsme dohodli a připravili společné hraní. Naše hudba je jen zčásti připravená - tam, kde hrajeme písně s úspornými, lehce absurdními texty; jindy ale necháváme průchod okamžité inspiraci a hrajeme zcela volně, improvizovaně. Jedno všelijak střídá druhé.


Webové stránky: http://www.nocniptak.cz


Kanál na YouTube: http://youtube.com/user/Nocniptak2011


Profil na Bandzone: http://bandzone.cz/nocniptak

1999-2000 / 2005- ::::

Divadlo Vizita

Plně improvizovaná divadelně-hudební představení: Jaroslav Dušek - improvizovaná akce, slovo, zpěv, tanec; Pjér Lašéz - kytary, djembe, zpěv, slovo; Zdeněk Konopásek - bubny a činely, trubka; Viktor Zborník - světla

Divadlo Vizita je celoživotní projekt Jaroslava Duška - herce, který v posledních letech proslul některými filmovými rolemi (Pelíšky, Musíme si pomáhat), ale který se pod hlavičkou Divadla Vizita systematicky věnuje také (zcela) volné a dobrodružné divadelní improvizaci (akce, tanec, zpěv, hudba jako dílo okamžiku). S Divadlem Vizita jsem nejprve hrával v pražském Divadle Archa v letech 1999-2000; v roce 2005 jsme tehdejší sestavu obnovili (tj. Dušek, Lašéz, Konopásek, Zborník - s příležitostnými hosty jako např. s Danem Bártou). Během letité existence Divadla Vizita se v sestavě vystřídalo velké množství muzikantů a herců, např.: Jaromír Honzák (kontrabas), René Pařez(kytara), Radomil Uhlíř (akce), Alan Vitouš (bubny), Martin Zbrožek (akce, housle, zpěv), Oldřich Kužílek a Jan Borna (herecká akce) a mnozí další.

2008- ::::

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody/Pátá dohoda

Divadelní představení Jaroslava Duška. Dále účinkují: Pjér Lašéz - zpěv, kytary, autor písní; Zdeněk Konopásek - bicí, trubky, perkuse (j.h.); Viktor Zborník - světla.

Divadelní představení inspirovaná stejnojmennými knihami Dona Miguela Ruize. Čtyři dohody se hrají mnoho sezón v pražském klubu Lávka, Pátá dohoda od r. 2011. Duška doprovází Pjér Lašéz (kytary, zpěv) a Alan Vitouš (perkuse), svítí Viktor Zborník. Staré toltécké životní moudrosti - nehřešte slovem, neberte nic osobně, nevytvářejte si žádné domněnky a dělejte vše, jak nejlépe dovedete - Dušek rozehrává na civilních situacích z každodenního života, především (ale nejenom) z výchovy dětí. Od roku 2008 v tomhle představení hostuji na místě Alana Vitouše (na bicí, trubky) v těch představeních, které se ojediněle a za zvláštních podmínek konají mimo Prahu, často v rámci společných zájezdů s divadlem Vizita, se kterým vystupuji pravidelně.

2011-2017 ::::

Široko-daleko

Hudební sdružení: Jan Prokop - zpěv, kytary, slova; Jindra Tolar - kytary, trubka; Michal Fejt - tenor saxofon, klarinet; Zdeněk Konopásek - bubny a činely.

Široko-daleko byl původně projekt Jana Prokopa a Jindry Tolara, personální odnož karlovarské skupiny Fish Flesh Field & Henry Dollar. Zádumčivé, minimalistické a pomalé písně, občas jako kdyby v nich člověk zaslechl Oldřicha Janotu. K tradiční sestavě jsem se přidal na základě společného víkendového hraní doma u JP někdy na podzim 2010. První vystoupení v rozšířené sestavě, ještě spolu s Michalem Fejtem (z téže karlovarské skupiny) se odehrálo začátkem ledna 2011 v klubu Paderewski právě ve Varech. Bavilo nás to, takže jsme si slíbili pokračování.


Profil na fejsbuku: http://cs-cz.facebook.com/pages/Široko-Daleko/270579479656977

1994-2016 ::::

Biograf (časopis nejen pro biografickou a reflexivní sociologii)

Odborný recenzovaný časopis pro kvalitativní výzkum v sociálních vědách (ISSN 1211-5770), který jsem založil v roce 1994 a jehož šéfredaktorem jsem byl až do roku 2008; od r. 2009-2016 jsem byl už pouze členem redakčního týmu.

Časopis se do dnešní podoby vyvinul z velmi skromné samizdatové podoby. V posledních letech vycházel třikrát ročně v papírové a internetové verzi (http://www.biograf.org). Publikoval původní stati, překlady, recenze, odborné diskuse a ostatní menší odborné žánry.

2011-2014 ::::

(International) socio-technical challenges for implementing geological disposal

Mezinárodní a mezioborový výzkumný projekt řešený s podporou 7. rámcového programu (FP7-Fission-2010, 269906).

Na výzkumu se podílejí badatelé z Anglie, Německa, Švédska, Francie, Maďarska, Španělska, Finska, Slovinska a Česka. Cílem projektu je prostudovat hlavní sociální/politické problémy související s přípravou a budováním podzemních úložišť jaderného odpadu, a to včetně, ba zejména v těch ohledech, kdy tyto problémy těžko oddělitelně souvisí s problémy technickými. Součástí řešení by měla být formulace praktických návrhů.

2 3  » 

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

4. 4. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Děčín)

Divadelní představení

11. 4. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Uherské Hradiště)

Divadelní představení

12. 4. 2019 -

Jaroslav Dušek: Pátá dohoda (Velké Meziříčí)

Divadelní představení

Více viz Kalendář...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. / SONERYD, L. / SVAČINA, K. (2018): Lost in translation: Czech dialogues by Swedish design. Science & Technology Studies, 31 (3): 5-23

Původní odborný článek

BARTLOVÁ, M. / BÍLEK, P. / KONOPÁSEK, Z. / REIFOVÁ, I. (2017): Diskuze o interdiciplinárních přístupech k normalizaci. In: K. Činátl, J. Mervart & J. Najbert, eds: Podoby česko-slovenské normalizace: Dějiny v diskusi. Praha: ÚSTR/NLN. Str. 81-101

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. (2017): Rozpaky nad inovacemi: ATLAS.ti, verze osmá. Biograf, 65-66: 103-115

Recenze
Více viz Díla...

Poslední záznamy z blogu:

10. 3. 2019 -

Orgue Agnes

Sonic Protest Festival 2017

[celý text]
9. 3. 2019 -

Frisk

Klub Ferenc Futurista, Černošice, 8. 3. 2019

[celý text]
22. 11. 2018 -

S FFF & HD v Urxu

Cafe Urx v Karlíně, 14. 11. 2018

[celý text]
29. 10. 2018 -

Profesoři

"Indiscipline" by King Crimson filmed in Mexico City on 14th July 2017

[celý text]
21. 10. 2018 -

Kittchen & Aid Kid

Klub Ferenc Futurista, Černošice, 19. 10. 2018

[celý text]
15. 10. 2018 -

Jako před lety: JJ v plné síle

Joe Jackson, "Fabulously Absolute" z nové desky Fool, která má vyjít v lednu

[celý text]
2. 1. 2018 -

PF 2018

Děkuju za návštěvy tady a přeju do nového roku vše dobré!

[celý text]
23. 12. 2017 -

Noční pták na sklonku roku

Nějaké fotky a nahrávky z podzimu 2017.

[celý text]
3. 11. 2017 -

Bozi rokenrolu

Led Zeppelin - January 9th, 1970 (Jimmy Page's Birthday)

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©