Sociologické a hudební projekty

Výzkumné a odborné projekty, kapely, hudební spolupráce.
|«- «  1 2 3 
1989-1990 / 1996-1997 ::::

Oldřich Janota

Spolupráce s Oldřichem Janotou, českým písničkářem, kytaristou-minimalistou, básníkem

V letech 1989-90 a pak 1996-97 jsem pracoval s Oldřichem Janotou. Podílel jsem se jako bubeník a hráč na trubky na přípravě a nahrávání dvou jeho desek (Oldřich Janota, Panton 1990; Sešité, Indies Records 1987) a příležitostně i na několika živých vystoupeních.

1995-1996 ::::

Podpora Koordinační rady pro minimální standardy v sociální práci

PHARE projekt (GTAF II/WP2/4A), zaštiťovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí

V rámci tohoto projektu měla vzniknout rada pro minimální standardy v oblasti sociální práce. V rámci projektu jsem provedl malý výzkum a zpracoval expertízu o zaměstnavatelích a zaměstnancích na poli sociální práce.

1992-1996 ::::

SAMISEBE: Kolektivní sociologické autobiografie

Skupinový autobiografický sociální výzkum s účastí Josefa Alana, Miroslava Dismana (od roku 1993), Karla Holého, Jiřího Kabeleho (do roku 1995), Jaroslava Kapra, Evy Stehlíkové, Olgy Šmídové.

Projekt, který jsem vedl, byl inspirován přípravou velkého multidisciplinárního výzkumu transformace sociální struktury československé společnosti v letech 1991-2, ale od samého začátku fungoval samostatně, jako originální výzkumný podnik. V jeho rámci sepisovala hrstka českých sociologů (na pokračování a v dohodnutém interaktivním režimu) vlastní životopisná vyprávění. členové týmu si vyprávění navzájem vyměòovali a společně diskutovali. Každý však zpracovával nějaké vlastní téma. Leitmotivem všech výzkumných zaměření byly různé stránky obyčejného života za státního socialismu a poté. Sám jsem se v rámci tohoto projektu věnoval hlavně metodologii a teorii tzv. reflexivní autobiografie a sociologii státního socialismu. Na konci roku 1992 jsem spolu s kolegy zorganizoval k tomuto projektu mezinárodní workshop. Účastnili se ho lidé ze Slovenska, USA, Finska, Velké Británie, Maïarska. Na základě výzkumu SAMISEBE jsem jako editor připravil dvě různé verze knihy (anglickou a českou) – Our lives as database (Praha: Karolinum, 2000) / Otevřená minulost (Praha: Karolinum, 1999).

1987-1991 ::::

Dvouletá fáma (II.)

Reinkarnace někdejší novovlnné kapely ve složení: Radomil Uhlíř - zpěv; Martin Vik - kytara, klávesy; Zdeněk Konopásek - bicí; Josef F. Matoušek (Ferda) - baskytara (v roce 1988).

Hudební skupina založená začátkem 80. let a obnovená o několik let později, v jiném složení a s jiným hudebním výrazem - ponuré a divoké písně s prvky improvizace. Začátkem 90. let se kapela volně transformovala do příležitostného sdružení Kvartet Dr. Konopného.

1984-1987 ::::

Pavel Richter a spol.

Hudební spolupráce s kytaristou Pavlem Richterem a spřízněnými hudebníky

V polovině 80. let jsem hrál v různých projektech kytaristy (multiinstrumentalisty) Pavla Richtera a dalších spřízněných osob. Po rozpadu původní podoby Dvouleté fámy, jejíž "studiovou nahrávku" v roce 1983 míchal právě Pavel Richter, jsem se věnoval příležitostnému a domácímu hraní. Jako hráč na bicí a trubku jsem se např. podílel na natáčení hudby Pavla Richtera a Pavla Švece k inscenaci Ctibora Turby Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky (1984); na některých dalších nahrávkách Pavla Richtera (také k některým dalším divadelním představením); jako host jsem se účastnil příležitostných koncertů kapel jako Vyšší populár (Luboš Fidler, Franta Skála, Lesik Hajdovský aj.) nebo Zapomenutý orchestr země snivců (Jaroslav Kořán)

.
1981-1984 ::::

Dvouletá fáma (I.)

Hudební skupina působící začátkem 80. let, alternativní bigbít ve stylu nové vlny: Jana Macháčková - zpěv; Martin Vik - kytara; Ivan Benda - baskytara; Zdeněk Konopásek - bicí, zpěv.

Moje první pražská kapela. Koncerty jsme měli hlavně v Praze na Chmelnici, tu a tam mimo Prahu. Poslouchali jsme a milovali např. The Residents a Snakefingera, XTC, B52s, Public Image Ltd a další - a tak nějak se to všechno propojilo dohromady. Dvouletá fáma působila v téhle sestavě v letech 1981-84. Pak se opět sešla v poněkud hrubší podobě a obměněné sestavě v letech 1987-1992 (viz Dvouletá fáma II.).

1980-1981 ::::

3 Lydi

Novovlnná/punková kapela z Karlových Varů: Ivan Kováč - zpěv, kytara, klávesy; Milan Voříšek - basa; Zdeněk Konopásek - bicí, zpěv

Tohle byla asi jedna z prvních novovlnných a ska kapel v česku. Odehráli jsme tři soukromé koncerty a nahráli několik domácích nahrávek, které později zpracoval Milan Voříšek a vydal vlastním nákladem na CD-R. Ke konci s námi hrával na trumpetu také Marek Kraus. Tehdejší vzory a idoly? - asi hlavně Elvis Costello, Joe Jackson, The Police, Talking Heads, The Specials či Madness. Kapela přestala hrát, když jsem v r. 1981 odešel do Prahy - tam jsem založil kapelu s názvem Dvouletá fáma.

|«- «  1 2 3 

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

20. 1. 2018 -

Divadlo Vizita (Luhačovice)

Účinkování v improvizovaném divadelním-hudebním představení.

1. 2. 2018 -

Divadlo Vizita (Horní Počernice)

Účinkování v improvizovaném divadelním-hudebním představení.

10. 2. 2018 -

Divadlo Vizita (Třebechovice pod Orebem)?

Účinkování v improvizovaném divadelním-hudebním představení.

Více viz Kalendář...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. / SONERYD, L. / SVAČINA, K. (in press): Lost in translation: Czech dialogues by Swedish design. Science & Technology Studies

Původní odborný článek

KONOPÁSEK, Z. (2017): Rozpaky nad inovacemi: ATLAS.ti, verze osmá. Biograf, 65-66 (v tisku)

Recenze

KONOPÁSEK, Z. (2017): K fenoménu Antropocén: Poznámky na okraj mezioborové debaty. Blog Zdeňka Konopáska, 22. 7. 2017. Dostupné na adrese http://zdenek.konopasek.net/index.php?m=16&b=16&i=3609

Ostatni
Více viz Díla...

Poslední záznamy z blogu:

2. 1. 2018 -

PF 2018

Děkuju za návštěvy tady a přeju do nového roku vše dobré!

[celý text]
23. 12. 2017 -

Noční pták na sklonku roku

Nějaké fotky a nahrávky z podzimu 2017.

[celý text]
3. 11. 2017 -

Bozi rokenrolu

Led Zeppelin - January 9th, 1970 (Jimmy Page's Birthday)

[celý text]
28. 9. 2017 -

Obrázky ze zářijového Alsaska a Burgundska

Po delší době opět nějaké fotky - před pár dny jsme se vrátili z cest po Alsasku a Burgundsku a připravil jsem malý výběr obrázků zde a zde.

[celý text]
31. 8. 2017 -

Zízítop

I thank you, otevírací píseň památného koncertu

[celý text]
4. 8. 2017 -

Budou disquse?

K jednotlivým záznamům v mém blogu je možné diskutovat - přes platformu Disqus

[celý text]
22. 7. 2017 -

K fenoménu Antropocén: Poznámky na okraj mezioborové debaty

V Centru pro teoretická studia UK/AV ČR jsme začátkem roku 2017 začali probírat pojem antropocénu. Tímto slovem se nejčastěji vyjadřuje, že žijeme v epoše, ve které se člověk stal zásadní a hlavní silou, která formuje podobu planety. Antropocén je tedy název pro novou geologickou éru Země. V tomto textu se přimlouvám za složitější a širší chápání antropocénu – takové, které by otevíralo prostor pro mezioborovou diskusi. Jde o pracovní text, náčrt: připomínky a komentáře vítány. Pokud byste náhodou chtěli citovat, ujistěte se, že se mezitím neobjevila definitivní, oficiálně publikovaná verze.

[celý text]
16. 4. 2017 -

Vítej, jaro

Už skoro nevím, jak se fotí, ale opět to zkouším - tentokrát obrázky z procházky k židovskému hřbitovu v Litni.

[celý text]
18. 7. 2015 -

Opouštíme Vysočinu

Do galerií jsem po dlouhé době přidal dalších pár obrázků z nedávné procházky - z jakéhosi loučení se Suchými vrchy.

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©