Nahrávky a záznamy

2  » 

V/A (2014): Hody hody chorovody (His Voice Sampler). CD. Hudební informační středisko o.p.s.

::::
"Čtyři roky po Znění z mezí jsou tu Hody hody chorovody, další redakční kompilace toho, co nás v nedávné době zaujalo na roztříštěné české scéně hledačské, experimentující a jinak jiné hudby" (HIS Voice 6/2013, str. 4).

Zátory (2011): Zátory. CD. Polí5 [EPP 027-2]

::::
Zátory - bezpochyby nejméně známá legendární kapela. Dnes už archivní nahrávky vzniklé za zcela amatérských podmínek, ale s nebývale kvalitním zvukem. V souboru, který působil přes 2 roky na konci první pětiletky nového milénia se sešly jemné a křehké duše alternativních veteránů – vyškolených přehrávkami PKS a ostatními radostmi leckdy až příliš reálného socialismu... Zátor [je slovo] pozapomenutého významu, značící barieru v přirozeném proudu řeky, hlubinu a vír – navíc fonemicky nejblíže slovu Satori. Možná – řečeno s klasikem „slábnou slova zlá i dobrá“ – ale dokud lidé žijí, bude jejich význam obnovován. Neboť „dobří lidé kráčí vyrovnaným krokem – a ostatní kolem nich tančí dobové tance“. (ze sleevenote)

V/A (2009): For Semafor. CD. Klíče [key01]

::::
"Petr Nikl, Jaroslav Dušek nebo Tata Bojs se popasovali s nestárnoucími písněmi z tvůrčí dílny pražského divadla Semafor. Výsledkem je album CD for Semafor, které šlágry Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra přenáší do 21. století. Vyšlo k padesátému výročí vzniku této legendární divadelní scény. Vedle chladného elektra na albu zní garážový rock i akustické blues, vedle hitů i méně známé písně." (Zdroj: CT24.cz) (Můj osobní tip na nejlepší předělávky: Dva, OTK, Jan Štolba Trio)

KVARTET DR. KONOPNÉHO (2006): Skrývám se, ale nikdo mě nehledá (2CD). Guerilla Records [GR 038-2]

::::

"Kvartet Dr. Konopného se se svou úhlavní osobností – jemným objemným leaderem Radomilem Uhlířem – nepochybně řadí k legendám české alternativní scény. Jeho surrealisticko-dadaistické vize, podávané velmi svébytným projevem jsou provázeny nanejvýše podivnými instrumentálními improvizacemi. Proto je soubor právem označován za jeden z nejšílenějších, jaký se v této republice vyskytoval. A proto také vychází na značce Guerilla records! Pod názvem dvojalba "Skrývám se, ale nikdo mě nehledá" se ukrývají dva stříbrné disky - archivní "Kosmický pesimismus" (74:46 min.) a aktuální tvář kapely na disku "Stíny bojovníků" (76:15 min.). Délka nahrávek svědčí o tom, že výběr je skutečně obsáhlý a vydrží vám dlouho..." (zdroj: http://www.guerilla.cz). [hudební ukázky zde]

Zátory (2004): Dubeček - Domáč. CD. Vydáno vlastním nákladem

::::
Domácí nahrávka pořízená v Dubečku u Prahy. [hudební ukázky zde]

RICHTER, P. (2003): Richtig music. 2CD. Indies Records [MAM-202]

::::
"Dvoudiskový profil legendy české altenativní hudby, kytaristy, zpěváka a skladatele Pavla Richtera, mapuje celou jeho muzikantskou kariéru a obsahuje 23 nahrávek z let 1976-2003, přičemž při sestavování byl kladen důraz na zatím nikdy nezveřejněné nahrávky. Nejstarším záznamem je ukázka tvorby Elektrobusu, následují ukázky různých sestav skupiny Švehlík, resp. Marno Union (dvě koncertní nahrávky z roku 1978, dva domácí snímky z roku 1982, jedna skladba z alba obnoveného Švehlíku z roku 1995). Z poloviny 80. let pocházejí nahrávky s Oldřichem Janotou a sólová experimentální tvorba z Richterova domácího studia. První disk končí dvěma nahrávkami Richter Bandu z roku 1990 a jednou písní z dosud nepublikovaného záznamu obnovené sestavy Janota-Fidler-Richter z roku 1995. Mezi zúčastněnými hudebníky najdeme například Mikoláše Chadimu, Vlastimila Marka, Luboše Fidlera, Lesika Hajdovského, Ivana Pavlů, Zdeňka Konopáska či Jaroslava Kořána. Druhý disk zahrnuje odbdobí od roku 1996 a přináší ukázky z tvorby skupin Santus Musicus, Richter Band, Guru Band, Wooden Toys a nejnovější sólovou tvorbu Pavla Richtera. Mezi zúčasněnými hudebníky najdeme Bharatu Rajnoška, Janu Koubkovou či Antonína Hlávku. Z celkových 23 nahrávek je 18 publikováno poprvé, píseň V bílém (z alba Iva Bittová + Dunaj) dosud vyšla jen na gramofonové desce." (Indies) [hudební ukázky zde]

V/A (2002): Black Point sampler 2001. CD. Black Point [BP01322]

::::
"... Ucelený přehled o loňské produkci vydavatelství přináší Black Point Sampler 2001. Reprezentativní výběr zachycuje čtrnáct skladeb kapel a interpretů, kteří se v loňském roce dočkali samostatného alba. Výběr je to skutečně pestrý a hudba kvalitní. Vedle archivních záznamů alternativních skupin 80. let (Dvouletá fáma, The Extempore Band, Michael´s Uncle) nabízí etnickou a world music (Gothart, Nigun, Feng-Jun Song), pubrockový Echt!, bigbítové Schodiště, hořkosladké popěvky dvojice Vodňanský Skoumal či říznou kramářskou dechovku v podání Trabandu. Vše v nejvyšší kvalitě a originálním pojetí. Sampler dokazuje, že loňský rok se Black Pointu vydařil a alba Echt!u, Schodiště, Trabandu, Extempore, Nigunu či Gothartu patří k ozdobám hudebního trhu." (Karel Souček)

3 Lydi (2001): 3 Lydi 1980-1981. CD. Vydáno vlasntím nákladem Milana Voříška

::::
Domácí nahrávky pořízené na kazetový magnetofon, shrnující "vrcholnou" podobu téhle kapely z jara 1981. [hudební ukázky zde]

V/A (2001): Black Point totality sampler. CD. Black Point [BP 0128-2]

::::
"Zcela ojedinělá kompilace songů, které vznikaly v Čechách a na Moravě v dobách tuhé normalizace. Přestože z většiny skladeb dýchá dusná a temná atmosféra oněch dob, lze z většiny slyšet také vzdor a vůli po svobodě vyjádření, která byla tehdejším komunistickým pohlavárům nejvíce proti srsti." (Black Point)

DVOULETÁ FÁMA (2001): Studio 1983/Live 1988 (2CD). Black Point [BP-0012-2]

::::

"Toto dvojcédéčko zahrnuje jednak vlastním nákladem vydanou studiovou nahrávku z roku 1983, jediné album Dvouleté fámy, a jednak dvě živé nahrávky z roku 1988. Kapely, které se na těchto dvou discích představují, jsou dost odlišné a není vlastně moc na místě, když nesou stejné jméno. V roce 1983 byla Dvouletá fáma čtveřicí muzikantů ve složení Zdeněk Konopásek (bicí), Martin Vik (kytara), Jana Machácková (zpěv) a Ivan Benda (baskytara). Kapela hrála složitě vystavěné novovlnné písničky, které lze řadit někam mezi Talking Heads, Pere Ubu a Art Bears. Studiová nahrávka z roku 1983 hýři vtipem a půvabem. Vikova drnkavá a jakoby rozladěná kytara skvěle pasuje na hravé zpívání Macháčkové (které někomu může připomínat Haco z After Dinner). Živé nahrávky z roku 1988 představují už něco docela jiného - náročnějšího, ale stále velmi pozoruhodného. Z původní sestavy zůstali pouze Konopásek s Vikem. Na prvních 14 stopách (nahraných 12. června 1988) hrají v triu spolu s básníkem a hercem Radomilem Uhlířem. Posledních šest písní (datum není přesně určeno, ale jde patrně o nahrávky několik měsíců pozdější) vystupuje s kapelou ještě basista Josef Ferda Matousek. Tyto písně nás zavádějí do mnohem temnějších světů, je v nich hodně improvizace a vévodí jim Uhlířova divadelní (a často absurdní) deklamace. Zatímco ti, kdo nemluví česky, si jistě skrznaskrz užijí první disk, je zcela jasné, že na druhém disku jim nutně uniká podstatný rozměr. I tam jsou ale pozoruhodné pasáže. Celkovou náladou připomíná MCH Band Mikoláše Chadimy. Nahrávky byly pro toto vydání skvěle remastrovány, takže Studio 1983 & Live 1988 patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co v archivní edici Black Pointu kdy vyšlo." François Couture, All-Music Guide [hudební ukázky zde]

2  » 

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

3. 3. 2019 -

Divadlo Vizita (Tábor)

Divadelní představení

4. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Tábor)

Divadelní představení

5. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Pátá dohoda (Tábor)

Divadelní představení

Více viz Naživo...

Poslední záznamy z blogu:

22. 11. 2018 -

S FFF & HD v Urxu

Cafe Urx v Karlíně, 14. 11. 2018

[celý text]
29. 10. 2018 -

Profesoři

"Indiscipline" by King Crimson filmed in Mexico City on 14th July 2017

[celý text]
21. 10. 2018 -

Kittchen & Aid Kid

Klub Ferenc Futurista, Černošice, 19. 10. 2018

[celý text]
15. 10. 2018 -

Jako před lety: JJ v plné síle

Joe Jackson, "Fabulously Absolute" z nové desky Fool, která má vyjít v lednu

[celý text]
23. 12. 2017 -

Noční pták na sklonku roku

Nějaké fotky a nahrávky z podzimu 2017.

[celý text]
3. 11. 2017 -

Bozi rokenrolu

Led Zeppelin - January 9th, 1970 (Jimmy Page's Birthday)

[celý text]
31. 8. 2017 -

Zízítop

I thank you, otevírací píseň památného koncertu

[celý text]
9. 11. 2014 -

Moje "struny podzimu"

Dvakrát Wakushoppu v Cafe v lese (7.10.: Vojtěch Procházka + Georgij Bagdasarov, Metamusica, Cactus Truck a 4.11.: Handa Gote, Crank Sturgeon); The Necks v Akropoli (14.10.) a Swans v LMB (20.10.)

[celý text]
22. 7. 2014 -

Vs.Interpretation - dny improvizovaného umění v Praze

NOD a Školská 28, 16.-20. července 2014; pozoruhodnost: v rámci symposia jsem si skvěle zahrál se Salimem Washingtonem

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©