Ohlasy

2  » 
Jaroslav Riedel: Zdeněk Konopásek, Dvouletá fáma
Kulturní magazín UNI (7/2017)

"I když byly technické podmínky skromné – nahrávalo se na dva obyčejné magnetofony Tesla B 73 – Dvouleté fáma dokázala nabídnutou možnost velmi efektivně využít: třeba zdvojování kytar celkový zvuk velmi obohatilo. Skupina vždy dbala na propracovanost detailů, tvořila hudbu plnou kontrastů, která prostě potřebuje pečlivou producentskou přípravu."

10 + 0 = Míra Wanek (Už jsme doma)
Hudební server FMZine.cz

"Dvouletá fáma tohoto ranného období je unikátní. Svojí hráčskou schopností, smysluplnými dada texty, zpěvem bez přetvářky a póz, hudbou o míle napřed před zbylými kapelami té doby. Věřím jim každý tón."

Slabý Petr o koncertě se Štěpánem Pečírkou v Pracovně
Noční pták: 19. 3. 2015, Pracovna, Praha (Magazinuni.cz, 5/2015)

"Duo Noční pták vstalo po nějaké době jako bájný opeřenec zase z popela s novým programem Hudba válečná, milostná a jiná. Hráče na roletofony či péra a kytaristu Luboše Fidlera a bubeníka a trumpetistu Zdeňka Konopáska doplnil tentokrát jako host „zpěvák na světě“ a příležitostně i baskytarista Štěpán Pečírka... [a dále o tom, jak hrajeme nedotažené retro :))]"

Tomáš Hrbek píše o Nočním ptáku ve svém reportu
Brněnský klub Boro opět dějištěm festiválku Lefrvesáns (Jazzport.cz, 13.5. 2014)

"Nikdy jsem neviděl něco takového, s čím přišli tito šarmantní štramáci! Soustava bicích a nástroj zvaný roletofon neměl obdoby a okamžitě uhranul všechny přítomnné. Experimentování a zároveň technická sehranost bez jediného pohledu nebo jiného kontaktu mi kradla dech a stále jsem dumal, zdali jde opravdu o improvizaci, nebo přece jenom předem sehraný duet. Tak či tak se jejich uchvacující souhra dá označit za bizarní, hypnotickou, ba až „nirvánickou“ (v tomto kontextu nemá nic společného s kapelou Nirvana, nýbrž se stavem mysli) smršť, která zatřese s lidským rozumem a běsnění neustává, dokud ti psychicky méně odolní návštevnící neodchází absolutně omámení a rozdrcení ze záplavy rytmických šíleností a zároveň souznění v podobě vodopádu neznáma a klidu. S ústy dokořán jsem opouštěl sál s jedinou myšlenkou: „Tohle mi asi nikdo neuvěří“."

Dušek hlásí nástup do mozků aneb další výlet do světa improvizace
Informuji.cz, 20.3.2013 / Tereza Pavelcová (recenze na představení Divadla Vizita "Samota, půl zdraví", 19. 3. 2013 v Divadle Archa)
"Popularita představení Divadla Vizita se drží zřejmě díky umění aktérů pojmenovat jinotajem současný stav a to tak, že vám tečou slzy neutichajícího smíchu a přitom víte, že se ve vás už na představení něco mění, že odejdete z divadla jiní, tedy alespoň do té doby, než zapomenete na ten mimosvětský zážitek kvůli svému vysilujícímu životu. Na tu chvíli je to ale jako být v oáze uprostřed pouště nebo pozorovat malé dítě, jak má radost z triviálních věcí a o nic se nestrachuje. Krása přítomnosti." (z recenze)
Maxim Remitenda: Zátory/Zátory (recenze)
Článek na DIYcore.net (13. 06. 2012, 19:00:53)

"... Písně folkrockové, povědomé bluesové balady s happy flowers feelingem (Tráva a la Velvet Underground), ale nejčastěji a nejvíc právě dlouhé, povlovné skladby napěchované tajným přetlakem. Dočasné nebo přežité jsou přívlastky pasující podle chuti a druhu pazour, ale zkuste si třeba song Čáry a řekněte, jak daleko jsou od dnešního post-rocku, volní lovci pelikánů. Tehdy se říkalo progresivní rock.
... Zátorům se podařilo vytvářet novou, podivnou rockovou náladu, která k temným barvám přidávala neznámé, vyrovnaně zádumčivé odstíny. Nutně vás jejich poslech dovede ke slovu „meditativní", aniž byste pod jazykem pocítili pachuť veřejné proklamace, profanace. Dobří lidé vyrovnaným krokem." (DIYcore.net)

O Dvouleté fámě a Nočním ptáku na RockRadiu Šumava
Devátá s Princem

Rozmlouvám s Milanem Princem na RockRadiu Šumava o svých hudebních projektech: 3 lydi, Kvartet dr. Konopného, a zejména Dvouletá fáma a Noční pták. Zhruba hodinový pořad s hudebními ukázkami.

Dvouletá Fáma
Post-Punk Oddities
http://chromata.info/filtig/ppodd/D.html (naposledy navštíveno 13. 2. 2012)

"Wonderful meta-post-jazz band from the Czech republic, that mixed obscure rhythmicalities and bizarre vocals and words."

Víťa Škorpil: Noční pták
Komentář k fotogalerii (únor 2012)
http://www.husovka.info/fotogalerie (naposledy navštíveno 13. 2. 2012)

"Noční pták nepřilákal do hlediště Husovky zrovna zástupy, ale ledva máchl křídly, uhranul diváky svojí hudbou a jejím netradičním pojetím. Ti, kteří v hledišti byli, přišli na alternativu a té se jim dostalo plnou hrstí. Taková hudba se v Karlových Varech už dlouho nehrála. Byla to světová premiéra Nočního ptáka a tak mu přejeme klidný a úspěšný let." (Paderewski, Fotogalerie)

Antonín Kocábek: Oprášený selský rozum i raritka ze šuplíku
Článek Týden.cz (11.09.2011 13:30)

"... Vzpomínkové album, vycházející více než pět let po zániku, vynáší na světlo obě vzniklé nahrávky. Přemýšlivé, na starší části nahrávky zadumané a melancholické, na té novější uvolněnější, ale vždy až artrockově rozmáchlé skladby vůbec nepůsobí jako ze současnosti, ale při poslechu dávají za pravdu textu z bookletu konstatujícímu, že motivací vzniku kapely byla vzpomínka na první polovinu sedmdesátých let. Aranžmá i zpěv Vladimíra Línka (místy až neuvěřitelně podobný zpěvu Oldřicha Janoty), jako by se současnosti i dnešnímu pojetí alternativní hudby přímo bránil...." (Týden.cz)

Včerejší drobky
thalina reaguje třemi krátkými poetickými texty na autorské čtení a koncert Jana Štolby a Zdeňka Konopáska v Mostě (2009), Písmák
http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=326871 (naposledy navštíveno 27. 7. 2011)

"Včera se u nás konala taková akce. Autorské čtení saxofonisty Jana Štolby a koncert jazzového dua Jan Štolba a Zdenek Konopásek. Moc povedená záležitost. A tohle? Tohle tam prostě vzniklo. Jen útržky, drobky, nic víc..." (Písmák)

Žně v Polí 5
Článek v HisVoice podle zprávy Josefa Jindráka, HisVoice
http://www.hisvoice.cz/clanek_615_zne-v-poli-5.html (naposledy navštíveno 7. 7. 2011)

"... Polí5 formuje i klientela, fanouškové, nadšenci – tak se jednou ozvala jedna slečna, na kterou jsem bohužel ztratil kontakt a doufám, že se ještě setkáme – a divila se, že v on-line nabídce nemám Zátory. Když vyšlo najevo, že sice natočili dvě alba, ale v podstatě je nikdy nešířili, trvala na tom, ať to vydám. Na mé chabé, opatrně odmítavé argumenty, že sice kapelu znám, hráli jsme na společných akcích, ale osobní kontakty nemám žádné – je rychle poslala a když jsem se tomu dál snažil vyhnout, že zájem by měl být především od kapely, jinak to nemá smysl, poslala kapelníka Vláďu Línka přímo za mnou na krám. Tak se stalo, že jsem se tím začal zabývat, po letech znovu naposlouchával staré nahrávky a propadl té neprůbojné náladě Zátor. Té jejich radosti si jen na dvě sezóny (hráli vskutku jen v rozmezí let 2002-2005) zahrát písně svého srdce, které jsou už žánrově sice dávno mimo, ale pocitově platné stále..." (HisVoice)

Dvouletá Fáma: "Studio 1983 + Live 1988" (2001)
Rock Progresivo De Todo El Mundo, 4. května 2011, Kobaïan (španělsky)

Google Translator dovede pobavit: "V rovině existuje prostor české rozbité RIOdimensional, který obsahuje jeden z nejvíce nezdravé a nepřátelské skupiny, velmi zkreslené a zvrácené povahy, že pouze oni mohou dát stejný vak, který průkopnické génius Plastic People Of The Universe a MCH Band. A stejně jako tento pár monster, Dvouletá slávy byl potlačen komunistickým režimem a měli málo příležitostí k zaznamenání jejich studiové album.Naštěstí, gramofonová společnost Black Point byl schopen vybrat ze zapomnění tento studijní materiál a hodili do sběru, spolu s přímým kvalitou zvuku.Kapela prošla lineup změny po své první album, a vzal velkou výhodou tohoto jako přímé změny v nějakém směru, počínaje generací pomalé a reflexní tmavém prostředí, maniakální zpěv, pravidelné užívání nízkých a bez ekvivalence mezi nástroje, bez centralizace na kytaru. Přímé zkušenosti s tímto je ještě nešťastný a neklidné ve studiu, kde téměř každý prvek filtr na avant-punk, nová vlna, nebo hluk postoupit do temných kanálů čistého umění. Významnou změnou, která dává čerstvost a pravost, je dobré použití klávesnice, i když doplňující, zajímavé zvuky pocházejí ze tam jako 8-bit (stejně jako videohra hudba jeho času).Podle studie jsou šest řetězců, které ovládají celý disk, ale dělat tak v ohromující, výkonný a ultra-rychlé riffy, špinavý zvuk, aby Noise-rock, vysoké tóny tradice jedinečně RIO a vybrané pohyby optimistas-punk/new vlny. Zde hlas je pseudo-dítě momenty a pseudo-operu, ale nic do činění s mužem zpěv Live 1988. Jelikož nejsem licenci předepsat antibiotika proti virulentní a chronické účinky této dvojice disků, přinejmenším varují, že to trvá několik školení hodnoty a vychutnat si je, jako dříve budou muset posílit bílých krvinek a cvičení ucha. Pokud je to ten případ, pak české, počínaje té nejzákladnější úrovni, mohlo by to být dobrý start do slyšet některé z průkopníků, nebo více nedávno jako OZW, nebo PSI Doma Už jsme Vojáci, které jsou stejně jako 90% více slyšitelné a chytlavé-tic infekcí.Ti, kteří již mají zkušenosti v těchto České-dobrodružství, dál s důvěrou a žvýkat ezquizofrenia úcty těchto nezdravé."

Dvouletá fáma – Live 1988
Recenze na VPodzemVěř, 22. října 2009 v 14:19, mihal
http://vpodzemver.blog.cz/0910/dvouleta-fama-live-1988 (naposledy navštíveno 6. 4. 2010)

"Kapela, včele se zpěvákem vyvádějí jako zvířata a leckoho by napadlo, jestli a kolik si členové za bývalého režimu odseděli...." (Neodseděli jsme si bohudíky nic, milej Mihale, ale je fajn, že Tě taková otázka při poslechu té hudby napadla :))

CD DVD: Skrývám se, ale nikdo mě nehledá
Vojtěch Varyš, A2 (15/2007), minirecenze
http://www.advojka.cz/archiv/2007/15/cd-dvd (naposledy navštíveno 24. 1. 2010)

"...Druhý disk, Stíny bojovníků, zachycuje kapelu v současném složení, se Zdeňkem Konopáskem, Janem Štolbou, Joe Karafiátem a Vladimírem Línkem. Jak vědí návštěvníci koncertů, hudba i slovo jsou zde již zcela improvizované a navozují téměř hypnotický zážitek...."

2  » 

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

3. 3. 2019 -

Divadlo Vizita (Tábor)

Divadelní představení

4. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Tábor)

Divadelní představení

5. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Pátá dohoda (Tábor)

Divadelní představení

Více viz Naživo...

Poslední publikace/nahrávky

V/A (2014): Hody hody chorovody (His Voice Sampler). CD. Hudební informační středisko o.p.s.

Noční pták (Fidler & Konopásek): His voice (track č. 10, 13:22).

Zátory (2011): Zátory. CD. Polí5 [EPP 027-2]

Soubor písní skupiny Zátory, které byly zaznamenány v letech 2004-5.

V/A (2009): For Semafor. CD. Klíče [key01]

Muzikantská účast na příspěvku pro kompilaci - píseň "Modré punčochy", Vizita Band.

Více viz Nahrávky...

Poslední záznamy z blogu:

22. 11. 2018 -

S FFF & HD v Urxu

Cafe Urx v Karlíně, 14. 11. 2018

[celý text]
29. 10. 2018 -

Profesoři

"Indiscipline" by King Crimson filmed in Mexico City on 14th July 2017

[celý text]
21. 10. 2018 -

Kittchen & Aid Kid

Klub Ferenc Futurista, Černošice, 19. 10. 2018

[celý text]
15. 10. 2018 -

Jako před lety: JJ v plné síle

Joe Jackson, "Fabulously Absolute" z nové desky Fool, která má vyjít v lednu

[celý text]
23. 12. 2017 -

Noční pták na sklonku roku

Nějaké fotky a nahrávky z podzimu 2017.

[celý text]
3. 11. 2017 -

Bozi rokenrolu

Led Zeppelin - January 9th, 1970 (Jimmy Page's Birthday)

[celý text]
31. 8. 2017 -

Zízítop

I thank you, otevírací píseň památného koncertu

[celý text]
9. 11. 2014 -

Moje "struny podzimu"

Dvakrát Wakushoppu v Cafe v lese (7.10.: Vojtěch Procházka + Georgij Bagdasarov, Metamusica, Cactus Truck a 4.11.: Handa Gote, Crank Sturgeon); The Necks v Akropoli (14.10.) a Swans v LMB (20.10.)

[celý text]
22. 7. 2014 -

Vs.Interpretation - dny improvizovaného umění v Praze

NOD a Školská 28, 16.-20. července 2014; pozoruhodnost: v rámci symposia jsem si skvěle zahrál se Salimem Washingtonem

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©