MP3 Dvouleté fámy

Veškeré zvukové soubory jsou zde nabízeny ryze pro soukromou potřebu, jako ukázky. MP3 nesmějí být odtud šířeny dále, zejména ne prostřednictvím dalších serverů.

Dvouletá fáma: Koncert Na Chmelnici, 1982 (20. listopadu)

Jeden z vůbec prvních koncertů rané Dvouleté fámy (1981-83) a zároveň první v Junior klubu Na Chmelnici - remasterováno! Pozor, 23 mp3 souborů (320 kbps) v jediném ZIP archivu (skoro 150 MB). Update v lednu 2011. Fotografie z koncertu
[download] 148 MB, 320 kbps (ZIP file containing mp3 files)

Po dohodě s těmi bývalými spoluhráči, na které mám kontakt, dávám volně ke stažení ze svého webu na adrese http://zdenek.konopasek.net upravený záznam koncertu Dvouleté fámy z pražské Chmelnice, ze dne 20. listopadu 1982 - jde tedy o výroční edici (uveřejňujeme tuto nahrávku na den přesně 28 let od onoho vystoupení). Tenhle koncert jsem vždycky považoval za jeden z nejzdařilejších. A každopádně zachycuje repertoár tehdejší Dvouleté fámy v takřka úplné podobě. Pokud se nepletu, šlo o vůbec první naše vystoupení v Junior klubu Na Chmelnici (tam jsme pak hráli ještě hodněkrát - v rámci Prahy to byla naše domovská scéna). A šlo také o jedno z prvních vystoupení Dvouleté fámy vůbec. Mimochodem: těsně před tímhle koncertem, tuším, jsme přišli o zkušebnu a všechny další vystoupení z té doby už jsme hráli bez jakéhokoli zkoušení. Že jsme často hráli některé úseky koncertů improvizovaně (jinak, než písničky), má do značné míry na svědomí právě tohle.

Složení:

Jana Macháčková - zpěv
Martin Vik - kytara
Ivan Benda - baskytara
Zdeněk Konopásek - bicí, zpěv

j. h. Luboš (a.k.a. Pavel Kouba) - zpěv (Zeměměřič K)

Hudba: Martin Vik a Zdeněk Konopásek
Texty: Pjér Lašéz, Zdeněk Konopásek, časopis Sluníčko

Nahrávku už nevím, kdo pořídil. Z kopie původní nahrávky na magnetofonovém pásku jsem záznam ripnul kdysi sám - a asi ne úplně nejlíp. Ripnutý záznam pak v říjnu a listopadu 2010 laskavě remasteroval a upravil (a pak ještě jednou v prosinci 2010 lehce doladil) Milan Voříšek, bývalý spoluhráč z karlovarské skupiny 3 lydi a fanoušek Dvouleté fámy - patří mu za to velký dík (tuhle nahrávku jsem se chystal v digitální podobě zpřístupnit už roky; nebýt Milana, možná by navěky zůstalo jen u záměru).

Zde Milanův stručný komentář k úpravám, které bylo třeba udělat:

"Záznam koncertu byl proveden na kotoučovém magneťáku. Konverze z magnetofonové pásky do digitální formy byla naštěstí uskutečněna už někdy kolem roku 2000. Bohužel digitální materiál zaznenal řadu vad typických pro magnetofonový záznam - jsou zde tedy fázové posuny, různé divné kmitočtové indukce, ztráta informace ve středovém a vyšším kmitočtovém pásmu, rozdílná kvalita kanálů apod. Navíc byl v minulosti částečně podroben necitlivé editaci s mnohočetným clipingem. Ukázalo se navíc, že stav magnetofonového záznamu na pásce by dnes už o moc lepší rip neumožnil. S přihlédnutím k tomu, že se jedná asi o jediný dochovaný záznam živého vystoupení původní DF, zachycující i známé písničky, které se neobjevily na "studiovce", rozhodli jsme se ho restaurovat. Pro účely mp3 edice byl celý koncert rozdělen na jednotlivé písničky a byl proveden ořez mezer mezi nimi, eventuelně je ponechán pouze krátký fade-out potlesku na konci. Nepřistoupil jsem k dnes moderní kompresi za účelem dosažení vyšší hlasitosti nahrávky (loudness). Výsledkem by měl být relativně dobrý dynamický rozsah a příjemnější poslech."

A já dodávám: je jasné, že zvukové úpravy dokumentárních nahrávek jsou sporné. Vždycky by je šlo udělat ještě jinak. Každý na to může mít svůj názor. Během podzimu 2010 zkoušel Milan nejrůznější varianty čištění a vylepšování zvuku, bylo jich nepočítaně. Kde jsem byl schopen, vyjadřoval jsem se k tomu; ale většinou jsem sám byl všelijak na vahách - často nešlo říct, která verze je lepší, jen že je prostě každá trošinku jiná. Konečné rozhodnutí jsem nechal na Milanovi. Měl tu nahrávku naposlouchanou nejvíc, zkoušel všelico a studoval pečlivě, co s tím zvukem zrovna dělá. Výsledek je jednoznačně a po mnoha stránkách mnohem lepší než původní syrový rip. Takže tisíceré díky, Milane. (Jo, a kdyby náhodou někdo měl tu úplně původní nahrávku a byl jí ochoten dát k dispozici, tak bychom to moc uvítali - zdenek@konopasek.net.)

Z koncertu existují docela pěkné fotografie.

Tahle nahrávka je volně ke stažení pro soukromé použití z webu na adrese http://zdenek.konopasek.net - a zůstane tak. Pěkně prosím, nešiřte ji bez dohody se mnou jinými prostředky a z jiných serverů.

Archivní 2CD Dvouleté fámy (1983, 1988) lze zakoupit na http://www.blackpointmusic.cz

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

3. 3. 2019 -

Divadlo Vizita (Tábor)

Divadelní představení

4. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Tábor)

Divadelní představení

5. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Pátá dohoda (Tábor)

Divadelní představení

Více viz Naživo...

Poslední publikace/nahrávky

V/A (2014): Hody hody chorovody (His Voice Sampler). CD. Hudební informační středisko o.p.s.

Noční pták (Fidler & Konopásek): His voice (track č. 10, 13:22).

Zátory (2011): Zátory. CD. Polí5 [EPP 027-2]

Soubor písní skupiny Zátory, které byly zaznamenány v letech 2004-5.

V/A (2009): For Semafor. CD. Klíče [key01]

Muzikantská účast na příspěvku pro kompilaci - píseň "Modré punčochy", Vizita Band.

Více viz Nahrávky...

Poslední záznamy z blogu:

22. 11. 2018 -

S FFF & HD v Urxu

Cafe Urx v Karlíně, 14. 11. 2018

[celý text]
29. 10. 2018 -

Profesoři

"Indiscipline" by King Crimson filmed in Mexico City on 14th July 2017

[celý text]
21. 10. 2018 -

Kittchen & Aid Kid

Klub Ferenc Futurista, Černošice, 19. 10. 2018

[celý text]
15. 10. 2018 -

Jako před lety: JJ v plné síle

Joe Jackson, "Fabulously Absolute" z nové desky Fool, která má vyjít v lednu

[celý text]
23. 12. 2017 -

Noční pták na sklonku roku

Nějaké fotky a nahrávky z podzimu 2017.

[celý text]
3. 11. 2017 -

Bozi rokenrolu

Led Zeppelin - January 9th, 1970 (Jimmy Page's Birthday)

[celý text]
31. 8. 2017 -

Zízítop

I thank you, otevírací píseň památného koncertu

[celý text]
9. 11. 2014 -

Moje "struny podzimu"

Dvakrát Wakushoppu v Cafe v lese (7.10.: Vojtěch Procházka + Georgij Bagdasarov, Metamusica, Cactus Truck a 4.11.: Handa Gote, Crank Sturgeon); The Necks v Akropoli (14.10.) a Swans v LMB (20.10.)

[celý text]
22. 7. 2014 -

Vs.Interpretation - dny improvizovaného umění v Praze

NOD a Školská 28, 16.-20. července 2014; pozoruhodnost: v rámci symposia jsem si skvěle zahrál se Salimem Washingtonem

[celý text]
Více viz Blog...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©