Toto je návrh nových pravidel doktorandského studia sociologie na FSV UK. Volně a kriticky vychází z původního textu dokumentu zpracovaného v říjnu 2000, z připomínek ostatních členů oborové rady (na zasedáních dne 20.12.2000 a 8.3.2001) a z diskuse, která byla nad návrhem vedena na doktorandském semináři 18.1.2001. Tato verze by měla být signována předsedou oborové rady a poté postoupena k dalšímu schvalování na fakultní úrovni.
Oproti verzi z listopadu a prosince loňského roku jsem text přestrukturoval, doplnil a nahrubo zkontroloval oproti předpisům a směrnicím s vyšší platností. V březnu jsem ještě upravil a doplnil některé informace a zapracoval úlohu SÚ AV ČR. Vysvětlující poznámky jsem "vyndal" z textu do samostatného souboru.
Zdeněk Konopásek
Odpovídá:
Institut sociologických studií, FSV UK
Oborová rada:
předseda: Prof. Dr.Miloslav Petrusek, CSc.; členové: Prof.dr. Josef Alan, CSc.; PhDr. Lubomír Brokl*; Doc. Miloš Havelka prom.fil.*, CSc; Dr. Michal Illner; Doc. dr. Hynek Jeřábek, CSc.; Doc. dr. Jiří Kabele; Doc. dr. Josef Kandert, CSc.; Doc. Zdeněk Konopásek, Dr.; Prof. dr. Martin Potůček, CSc., MSc.; Milan Tuček, CSc.
schválená vědeckou radou FSV UK (* - kooptováni v březnu 2001 na základě dohody mezi FSV a SÚ AV)
3.1 Písemné podklady k přijímacímu řízení
3.2 Kritéria hodnocení přijímacího pohovoru
4.1 Základní povinnosti
4.1.1 Rigorózní zkouška4.2 Průběžné studijní povinnosti
4.1.2 Obhajoba práce
4.3 Kontrola plnění studijních povinností
4.3.1 Celkový plán studia4.4 Změna tématu doktorandské práce nebo školitele
4.3.2 Průběžné studijní plány a výkazy
4.3.3 Zápisy do "indexu"
5. Doktorandi, školitelé a garant doktorandského studia sociologie
5.1 Doktorandi
5.2 Školitelé
5.3 Garant doktorandského studijního programu sociologie
Tento rámcový studijní plán doktorského studijního programu sociologie na FSV UK v Praze vychází z Řádu doktorandského programu FSV UK schváleného akademickými senáty fakulty a university (účinností od akademického roku 1999/2000), z Řádu přijímacího řízení UK a z dalších obecnějších předpisů. Opírá se také o dohodu mezi ISS FSV UK a Sociologickým ústavem AV ČR (ze dne... ) o spolupráci při zajišťování doktorandského studia. S ohledem na zvláštní oborové podmínky zpřesňuje cíle studia, průběh přijímacího řízení, studijní požadavky a způsob kontroly jejich plnění a postavení doktorandů a školitelů v rámci pracoviště.
Doktorandské studium sociologie na FSV UK v Praze připravuje studenty pro vědeckou a pedagogickou práci v základním i aplikovaném výzkumu, na vysokých školách a v dalších oblastech činnosti, které vyžadují vysoký stupeň teoretického a metodologického vzdělání v oboru sociologie.
Doktorandské studium sociologie na FSV UK v Praze je otevřené: přihlásit se do něj může kdokoli, kdo absolvoval vysokoškolské studium na úrovni magisterského cyklu (nebo na úrovni ekvivalentní). Ke studiu je přijat pouze ten uchazeč, který úspěšně projde přijímacím řízením.
Přijímací řízení probíhá formou ústní zkoušky (pohovoru). Cílem pohovoru je ověřit, zda je uchazeč schopen plnit nároky specializačního postgraduálního studia v oboru sociologie.
Podkladem rozpravy při přijímacím pohovoru je písemně zpracovaný a předem (spolu s přihláškou ke studiu) uchazečem předložený podrobný návrh projektu doktorandského sociologického výzkumu. Tento návrh musí obsahovat:
Během samotného pohovoru musí uchazeč před přijímací komisí prokázat, že je schopen svůj výzkumný problém obhájit v kritické diskusi, tj. zejména:
4.1.1 Rigorózní zkouška
Doktorská, rigorozní zkouška sestává z obecné části a části speciální, přičemž důraz se klade na část speciální. V obou případech hraje důležitou úlohu znalost soudobé odborné literatury (včetně časopisecké).
Obecná část je testem znalostí na základě tematických okruhů společných pro všechny studenty doktorské úrovně na ISS FSV. Soubor zhruba 30 otázek má ověřit, zda se student na přiměřené úrovni orientuje v základech disciplíny, kterou studuje.
Speciální část je jádrem celé zkoušky. Student hovoří na jedno z pěti předem připravených témat, která se váží k projektu jeho doktorské práce. Tato témata v předstihu dohodne školitel a doktorand a schválí je, případně upraví, oborová rada. Zkouška má podobu ústní prezentace studenta a navazující diskuse se členy zkušební komise. Prezentace by měla být založena na schopnosti studenta vyložit a kriticky probírat nesamozřejmé, méně známé a speciální problémy v jejich souvislostech a praktických důsledcích (tedy především ve vazbě na probíhající doktorandský výzkum).
Podmínkou připuštění k rigorozní zkoušce je splnění průběžných povinností nejméně za tři semestry studia (viz čl. 4.2).
4.1.2 Obhajoba práce
Obhajoba probíhá podle předpisů a běžných zvyklostí. Jeden ze dvou oponentů musí být odborník, který nepůsobí na FSV UK. Při navrhování oponentů přihlíží rada k teoretickému a metodologickému zaměření posuzované práce. Školitel nepíše standardní posudek, ale spíše jakýsi "školitelský komentář" (o průběhu a problémech) k odevzdávané práci.
4.2 Průběžné studijní povinnosti
Pokud není stanoveno jinak, průběžné povinnosti se vztahují na celou dobu doktorandského studia.
- aktivní účast na pravidelných doktorandských seminářích; minimálně 2 samostatné prezentace na doktorandském semináři během studia
- účast na výuce nejméně po 3 semestry: aktivní podíl na kurzu, který vede školitel nebo jehož výběr, případně obsah, koncepci a rozsah školitel schválí - tím se rozumí například příprava přednášky na dané téma, zajišťování seminářů pod vedení učitel apod. (na návrh školitele může OR pro studenta v distanční nebo kombinované formě studia výjimečně schválit náhradní formu plnění této povinnosti; u interních doktorandů na katedře sociologie se předpokládá další účast na výuce nad rámec těchto studijních povinností - viz 5.1)
- publikace: v každém roce studia musí student publikovat nejméně dvě odborné práce (základní formou publikace je uveřejnění textu ve speciální internetové edici doktorského studia na ISS, ale může jít i o příspěvky přednesené na konferencích, články v odborných časopisech apod.; je výhodné spojit tuto povinnost s povinností účasti na výuce: texty mohou sloužit jako studijní materiál); předpokládá se ovšem i publikace "menších" žánrů (recenze, zprávy, anotace, popularizační články)
- plnění dalších položek dle každoročních individuálních studijních plánů, které jsou projednávány se školitelem a schvalovány OR (zejména účast na vybraných přednáškách či seminářích, zahraniční studijní pobyty apod.)
4.3 Kontrola plnění studijních povinností
4.3.1 Celkový plán studia
Doktorand nejprve ve spolupráci se školitelem zpracuje individuální studijní plán pro celou dobu studia (školitel svůj souhlas s dokumentem stvrdí svým podpisem). Nejpozději do 15.12. prvního roku studia doktorand předloží tento plán Oborové radě ke schválení (Řád doktorandského studia FSV UK, čl. 3, odst. 3, písm. c).
Z tohoto dokumentu by měly vycházet všechny další dílčí výkazy a plány. Do tohoto celkového plánu je mimo jiné třeba stanovit, kdy asi a za jakých podmínek se student chystá k doktorské zkoušce (viz Řád doktorandského programu FSV UK, čl. 6, odst. 5, písm. d). Jako přílohu tohoto dokumentu odevzdá doktorand detailní (revidovanou) verzi projektu svého doktorského výzkumu.
4.3.2 Průběžné studijní plány a výkazy
Nejpozději do 30. června každého studijního roku předloží doktorand oborové radě (OR) školitelem schválený (podepsaný) dokument, zprávu o průběhu studia, která bude mít dvě hlavní součásti:
- výkaz o činnosti během uplynulého školního roku
- studijní plán pro následující školní rok
Výkaz o průběhu uplynulého roku obsahuje detailní informaci o plnění průběžných studijních povinností a o dalších studijních aktivitách (tj. zejména o presentacích v rámci doktorandského semináře, o účasti na výuce, seznam publikovaných prací a jejich anotace, seznam navštívených konferencí, přednášek a seminářů, informace o studijních cestách, o prostudované literatuře, o postupu výzkumných prací v terénu, o překážkách a potížích spojených s realizací doktorského výzkumu, o studijním pobytu apod.)
Studijní plán pro nadcházející školní rok je aktualizací celkového studijního plánu studenta, zpracovaného na začátku doktorandského studia. Měl by vycházet ze zprávy o průběhu právě uplynulého roku a obsahovat přibližně stejné položky (včetně bibliograficky podložené předpokládané studijní orientace).
4.3.3 Zápisy do "indexu"
- účast na doktorandském semináři potvrzuje a do indexu zapisuje garant doktorandského semináře
- samostatné presentace v rámci doktorandského semináře se zapisují jako samostatná položka ("splněná povinnost")
- účast na výuce zapisuje vedoucí kursu, kterého se účast doktoranda týká, případně školitel
- povinnost publikovat započítává do "indexu" školitel jako "publikační činnost"
- ostatní aktivity se do "indexu" zapisují a potvrzují na návrh školitele podle specifikací OR
4.4 Změna tématu doktorandské práce nebo školitele
Téma odevzdávané doktorandské práce musí v hrubých obrysech odpovídat schválenému projektu. Práci, která se s původním projektem zásadním způsobem míjí, nelze přijmout k obhajobě.
Ve vyjímečných případech může student požádat o změnu tématu. Tato žádost musí být jasně odůvodněná a musí být doprovázena novým projektem práce a vyjádřením školitele. Zvláštní důraz je v takovém případě třeba položit na časový rozvrh prací a další otázky související s praktickou realizací (a realizovatelností) projektu. Tuto žádost projednává oborová rada, která ji buď schválí nebo zamítne a potvrdí dosavadního školitele nebo navrhne jiného. O případnou změnu tématu doktorandské práce je třeba žádat včas, nejlépe během prvního roku studia. Později se šance na pozitivní vyřízení takové žádnosti podstatně snižují.
Student také může v průběhu studia požádat o změnu školitele. Ta může, ale nemusí souviset s žádostí o změnu tématu. Žádost, kterou projedná oborová rada, by měla obsahovat stručné vysvětlení a návrh nového školitele. Navrhovaný školitel by se měl písemně vyjádřit, zda s návrhem souhlasí.
5. Doktorandi, školitelé a garant doktorandského studia sociologie
5.1 Doktorandi
Interní doktorandi jsou - jak to jen platné právní normy umožňují - prakticky chápáni jako členové katedry sociologie nebo Sociologického ústavu AV ČR. To se mimo rámec běžných studijních povinností promítá třeba i do další účasti na výuce (praktika, teoretické semináře), nebo do účasti na univerzitním či akademickém výzkumném programu. Navrhování, dohadování a stanovování konkrétních forem zapojení interních doktorandů do fungování pracovišť, na kterých působí, je v kompetenci vedení těchto pracovišť (tj. katedry sociologie ISS FSV UK a SÚ AV ČR).
Ve vztahu ke školitelům se od všech doktorandů očekává:
- že budou respektovat svého školitele jako někoho, kdo v rámci platných předpisů a těchto pravidel řídí a průběžně posuzuje jejich studijní práci
- že budou se školitelem konsultovat v dohodnutém režimu a v dohodnutých termínech
- že budou školitele včas informovat o důležitých okolnostech svého studia, zejména o těch, které mohou mít dopad na dodržování studijního plánu
5.2 Školitelé
Práce školitelů s doktorandy je chápána a uznávána jako podstatná součást pedagogické práce. U těch školitelů, kteří jsou současně kmenovými pracovníky katedry, se tato práce přiměřeným způsobem započítává do úvazku.
Všichni školitelé by měli být informováni o podmínkách a průběhu doktorandského studia sociologie na FSV UK a se souvisejícími povinnostmi školitelů. Stvrdí svým podpisem, že byli seznámeni s tímto Rámcovým plánem doktorandského studia sociologie a že jej jako školitelé budou respektovat.
Od školitele se čeká (viz též čl. 4 Řádu doktorandského studia na FSV UK):
- projednává se studentem jeho projekt, jeho plán studia a výroční zprávy o průběhu studia a schvaluje je svým podpisem
- konsultuje s doktorandem odborné otázky spojené s jeho doktorandským studiem, navrhuje specifické položky individuálního studijního plánu doktoranda, schvaluje studentovi konkrétní formu jeho účasti na výuce apod.
- pokud získá dojem, že student vážně zaostává za časovým plánem svého studia nebo že se podstatným způsobem odchýlil od schváleného tématu či studijního plánu, upozorní ho na to a dohodne s ním cestu k nápravě; pokud k nápravě nedojde, měl by na tuto skutečnost upozornit garanta doktorandského studia sociologie na FSV UK a spolu s ním navrhnout vyloučení studenta ze studia
- účastní se podle svých možností doktorandských seminářů (například těch, na kterých vystupuje jeho doktorand)
- spolupracuje s garantem doktorandského studia při kontrole studijních povinností a při přípravě doktorských zkoušek a obhajoby práce
- včas studenta a garanta doktorandského studia upozorní na případné okolnosti, které by mu znemožnily vykonávat školitelskou činnost (ať už jde o profesionální záležitosti, vážné osobní konflikty se studentem, atd.) - tak, aby pokud možno neohrozil plynulý průběh doktorandského studia "svého" studenta
- spoluvytváří klima náročného, systematického a samostatného studia
5.3 Garant doktorandského studijního programu sociologie
Garant doktorandského studijního programu sociologie koordinuje veškerý provoz spojený s fungováním tohoto programu na ISS FSV UK. Udržuje kontakt se všemi školiteli a studenty a neprodleně je informuje o věcech, které se jich z hlediska doktorského studia týkají. Je také ve styku s příslušnou Oborovou radou, zejména s jejím předsedou, a zprostředkovává tak zpětnou vazbu od školitelů i doktorandů. Osobu garanta schvaluje Oborová rada.
Za oborovou radu Prof. PhDr. Miloslav Petrusek, CSc. ...........................................
Komentáře a vysvětlující poznámky k návrhu jako celku a k některým jeho bodům jsou zde.20.3.2001, Zdeněk Konopásek