Blog (petanque, výlety apod.)

Hory, pláně, pastviny, voda, láva, dýmy... aneb ztraceni v krajině

31. 8. 2012,

Cestoval jsem po Islandu, moc jsem si to užil

Když tady v Česku bylo horko, my odjeli do chladu. Vypravili jsme se s manželkou na Island. Autem jsme ostrov objeli během jedenácti dní kolem dokola. Měli jsme obyčejné auto, nikoli terénní s pohonem všech čtyř kol, takže jsme se drželi stranou vnitrozemské vysočiny; ale i tak jsme byli schopni dělat různé zajížďky do míst, kde bylo navzdory letní turistické sezóně ticho, pusto a liduprázdno.

Byly dny, kdy šlo chodit jen v krátkém tričku; jindy nás ale bičoval studený vítr a zas jindy byl vzduch všude okolo plný vody. Prošli jsme si lávová pole mnoha podob, vystoupali k několika kráterům, prozkoumali řadu vodopádů, skalních roklí a zátok, přiblížili jsme se k čelu ledovce a brouzdali kolem ledovcových lagun, koupali jsme se pod širým nebem v termálních lázních i přírodních koupalištích, pozorovali tuleně, velryby i papuchalky, několikrát jsme si dobře smlsli na místních dobrotách. Už samotné přesouvání autem bylo úžasné, protože po hlavních silnicích se jezdí většinou snadno a plynule a dechberoucí výhledy se otevírají na všechny strany.

Fotek mám plno a bude mi chvíli trvat, než je postupně zpracuju. Ale určitě se tady nějaké objeví. Slibuju :)

P.S.: Hned dvakrát bych měl vlastně poděkovat cestovce Fischer. Za prvé, díky jejich nabídce "autem kolem Islandu za sedm dní" jsme o téhle cestě začali vážně uvažovat. Zlákala nás představa, že by si člověk mohl v tom kýženém kouzelném kraji dopřát něco jiného než prudu skupinových zájezdů - hromadné přesuny nějakým autobusem z místa na místo, marné stíhání předem daného programu. Cestovat jen ve dvou a po vlastní ose, to už zkrátka dávalo smysl. Za druhé, tahle cestovka nás svou neschopností dotlačila k tomu, že jsme si nakonec celou cestu zorganizovali sami - a lépe. Ukázalo se totiž záhy, že Fischer/Invia tenhle zájezd nabízeli jako novinku, kterou vůbec nemají zvládnutou. Neuměli poskytnout základní praktické informace, odpovídali vyhýbavě a neúplně. Protože ale už nebylo moc času, začali jsme si řadu věcí okolo (poněkud specifických) podmínek pronájmu auta, ubytování a samotného cestování zjišťovat sami. A zjistili jsme, že když si všechno domluvíme sami, nejen že si celý výlet připravíme více podle našich představ, ale že nás to zároveň bude stát výrazně méně. Ovšem, bylo nám jasné, že si cestovka musí k ceně služeb a letenek něco přirazit, brali jsme to jako nutnou daň tomu, že budeme moci vyjet dost narychlo, bez větší přípravy; ale když jsme si nahrubo spočetli všechny ty náklady za srovnatelné a často zcela identické služby, dostali jsme rozdíl, který nás ohromil. O třetinu delší cesta nás nakonec vyšla o čtvrtinu levněji než s Fischerem... Tak tolik jen pro ty případné čtenáře, kteří by byli podobně jako my na vahách a v nejistotě. Vykašlete se na cestovky. Island je příjemná, krásná a civilizovaná země a vypravit se tam po vlastní ose není o nic složitější než kamkoli jinam po Evropě...

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Aktuální akce

26. 5. 2018 -

Oldřich Brož & Zdeněk Konopásek: Mistrovství ČR dvojic (Vojnův Městec)

Prestižní turnaj dvojic v petanque

22. 4. 2017 -

Oldřich Brož & Zdeněk Konopásek: Velikonoční vejce (Vojnův Městec)

Prestižní turnaj dvojic v petanque

16. 4. 2016 -

Oldřich Brož & Zdeněk Konopásek: Velikonoční vejce (Vojnův Městec)

Prestižní turnaj dvojic v petanque

Více viz Akce...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©