Blog: poznámky, postřehy, dojmy, komentáře

Webové stránky v novém kabátku, s novými střevíčky

29. 12. 2008,

Před koncem roku jsem konečně zprovoznil nové webové stránky

Tak hotovo. Nový rok na spadnutí a já mám konečně nové webové stránky. Ještě ne docela ve všech položkách naplněné a nejspíš s nějakými mouchami, ale spustil jsem je před pár hodinami do ostrého provozu. Pokud najdete chybku, nebo něco, co by šlo udělat lépe, dejte vědět.

Co je okamžitě vidět, je změna toho, jak web vypadá. Neméně podstatná je ale změna uvnitř - nadpis tohoto blogového záznamu neříká, že můj web má nové střevíčky, ale že má nová střevíčka. Ústrojí, která zpracovávají informace, jimiž ten web krmím. Udržování starého webu už mne zmáhalo. Bylo to pracné a složité. Šlo o tzv. statické stránky. V prohlížeči se ukazovalo vždy jen to, co jsem do daného html souboru napsal, a přesně tak, jak jsem to napsal. Když je údajů více, stávají se pak stránky nutně nepřehledné a nebo hrozně složité na udržování. Můj syn Jakub se toho ujal jako programátor a napsal mi webové stránky, které svůj obsah udržují prostřednictvím vzájemně propojených databází. Udělal to nakonec pěkně a chytře, spoustu věcí se u toho naučil. Patří mu moje díky a uznání. Ale trvalo to celé více jak dva a půl roku. Což je strašné. Vždyť ten programový kód možná zastará za kratší dobu, než po kterou vznikal. Ech... Ale třeba ne.

Pro mne možná nejvýznamnější je změna koncepční - či jak to říct. Byla doba, kdysi, když jsem se cítil jako šikovný muzikant. To ještě prakticky nebyl žádný internet. Tak nějak spolu s nástupem počítačů jsem nabyl pocitu, že jsem především sociolog. A že hraní je oproti tomu jen taková soukromá záliba, malé osobní potěšení, se kterým se nemohu moc chlubit. Dnes je přeci všude okolo tolik skvělých hráčů!... Úvodní stránka mého někdejšího webu tomu odpovídala. Byla to stránka sociologa. Kdesi dole(!) v rohu pak byl nenápadný odkaz, který vedl do hudebního koutku umístěnému "v pozadí" - k mojí alternativní existenci muzikanta, pečlivě oddělené od té sociologické. Tak právě tohle se nyní změnilo. Zrálo to posledních několik let: hudbu a sociologii mám na tomhle webu nejen vedle sebe, nepokrytě, ale dokonce - v tom základním nastavení - všelijak propleteně. Jako kdyby nešlo o dva různé životy. O dva různé světy. Nové uspořádání vyplynulo z celé řady okolností. Mimo jiné z toho, že sociologem se v posledních letech cítím stejně křehce a vratce jako jsem už nějakou dobu muzikantem. Obor, kterým se živím, dnes dělají a klíčovým způsobem představují jiní. Jako sociolog dnes sotva mohu být úspěšný (podle měřítek, která se stále výrazněji prosazují) - a vlastně ani nechci být. Neznamená to ovšem, že mne práce sociologa netěší nebo že ji nechci dělat dobře. Jen jsem si uvědomil, že v sociologii mne zajímá stejně "neprodejná" či "podzemní" tvorba/existence jako v hudbě. Takže teď už na tomto místě nelze dost dobře jedno zašpinit či ohrozit druhým... Pokud podobné spojení někomu přijde nepatřičné, není vše ztraceno. Databázová konstrukce nového webu umožňuje prohlížet celý web optikou různých filtrů - nejen tematických, ale také, řekněme, doménových. Takže lze stále přepnout například do hudební sekce a věnovat se jenom koncertům, deskám, kapelám; a nebo do sekce sociologické, kvůli seminářům, přednáškám, odborným publikacím. Pro mne je to už ale "normální" jinak - dohromady.

Vše dobré k Novému roku

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

21. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Karlovy Vary)

Divadelní představení

22. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Pátá dohoda (Karlovy Vary)

Divadelní představení

4. 4. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Děčín)

Divadelní představení

Více viz Kalendář...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. / SONERYD, L. / SVAČINA, K. (2018): Lost in translation: Czech dialogues by Swedish design. Science & Technology Studies, 31 (3): 5-23

Původní odborný článek

BARTLOVÁ, M. / BÍLEK, P. / KONOPÁSEK, Z. / REIFOVÁ, I. (2017): Diskuze o interdiciplinárních přístupech k normalizaci. In: K. Činátl, J. Mervart & J. Najbert, eds: Podoby česko-slovenské normalizace: Dějiny v diskusi. Praha: ÚSTR/NLN. Str. 81-101

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. (2017): Rozpaky nad inovacemi: ATLAS.ti, verze osmá. Biograf, 65-66: 103-115

Recenze
Více viz Díla...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©