Blog: poznámky, postřehy, dojmy, komentáře

Živelné zpěvánky

15. 4. 2012,

Američanka Merrill Garbus v posledních letech vystupuje pod názvem tUnE yArDs - a já jsem z ní nadšený.

Její druhé album "W h o k i l l" pro mne bylo jednou z nejlepších nahrávek minulého roku. Radostná a divoká směs popěvků, hnaná neotřele stavěnými rytmy, skvěle nazpívaná i zahraná. MG ráda přiznává, jaký vliv na ní má africká lidová hudba, hlavně pygmejské zpěvy. I odtud zvláštní, křepčivá dětskost a divoškost její hudby, kterou mile vystihuje tenhle klip:

A nebo tenhle:

Album w h o k i l l by mohlo dělat dojem, že jde o pečlivou studiovou práci. Hlasy a zvuky se tam všelijak vrství a lámou. Bláznivé rytmy jsou vynalézavě propletené s melodiemi, které jsou bravurně nazpívané ženským hlasem mnoha výrazů. Má-li tohle být de facto sólový projekt jedné písničkářky, jakou jinou podobu to může mít než jako výsledek trpělivého studiového kutění? ... Chyba lávky. Nedávno jsem narazil na nahrávku z jednoho rádia, kde tUnE yArDs hraje naživo - o něco syrověji než na desce, ale se vším všudy. Zahledal jsem a našel k tomu i video: tuším čtyři písně v jednom kuse. Merrillin s nabustřeným ukulele na krku svým mikrofonem lapá do smyček rytmy svých dvou bubínků i hlasové party, vedle ní baskytarista a po stranách dva saxofonisté. To je jízda! Vidět tohle naživo teprve opravdu dává pocítit, co v téhle civilní a na pohled příjemné ženské je. Hraje a zpívá s úžasnou lehkostí a suverenitou. Doslova z ní přitom stříká radost a potěšení z té hudby. Když přitlačí hlasem, zašpulí občas rty jaggerovsky dokořán otevřených úst a jiskří očima. Živel je to. Skutečný hudební génius. Moc rád bych někdy zažil její koncert. Doporučuju pohledět:

Na YouTube samozřejmě najdete i další videa, mj. nahrávky z živého vysílání na rádiu KEXP (podobně pozoruhodné nahlédnutí do kuchyně performancí tUnE yArDs jako video výše). Videonahrávky z natáčení ve studiu 4AD jsou pak tady: http://www.4ad.com/sessions/001.

Obrázek z fotogalerií

Více viz Fotogalerie...

Nejbližší vystoupení/akce

21. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Karlovy Vary)

Divadelní představení

22. 3. 2019 -

Jaroslav Dušek: Pátá dohoda (Karlovy Vary)

Divadelní představení

4. 4. 2019 -

Jaroslav Dušek: Čtyři dohody (Děčín)

Divadelní představení

Více viz Kalendář...

Poslední publikace/nahrávky

KONOPÁSEK, Z. / SONERYD, L. / SVAČINA, K. (2018): Lost in translation: Czech dialogues by Swedish design. Science & Technology Studies, 31 (3): 5-23

Původní odborný článek

BARTLOVÁ, M. / BÍLEK, P. / KONOPÁSEK, Z. / REIFOVÁ, I. (2017): Diskuze o interdiciplinárních přístupech k normalizaci. In: K. Činátl, J. Mervart & J. Najbert, eds: Podoby česko-slovenské normalizace: Dějiny v diskusi. Praha: ÚSTR/NLN. Str. 81-101

kapitola v knize

KONOPÁSEK, Z. (2017): Rozpaky nad inovacemi: ATLAS.ti, verze osmá. Biograf, 65-66: 103-115

Recenze
Více viz Díla...

Osobní stránky Zdeňka Konopáska - http://zdenek.konopasek.net, technická realizace Jakub Konopásek ©