Zpracováno v rámci kursu Nemoderní sociologie v roce 1999-2000 a publikováno jako součást stránek tohoto kursu. Copyright zůstává u autora.

Pavlína Vimrová referuje:

MOŽNÝ, I. (1991): Proč tak snadno... Některé rodinné důvody sametové revoluce. Praha: Sociologické nakladatelství, s. 82.

 

Hlavním autorovým cílem je vysvětlit pád komunistického režimu v Čechách z hlediska sociologie rodiny. Tento nezvyklý způsob volí proti častějším vysvětlením sametové revoluce, jako je například vysvětlení ekonomické či politologické.

Kniha je rozdělena do tří kapitol: První dvě se snaží odpovědět na dvě protichůdná zjištění – proč přišel pád komunistického režimu tak pozdě, a zároveň jak to, že revoluce proběhla tak hladce. Poslední kapitola A co dál? už není ani tak vysvětlením, jako spíše vyvozením závěrů z prvních dvou kapitol a stanovením imperativů do budoucnosti, k jakým změnám by mělo ve společnosti dojít, aby se kolaps sociálního řádu již neopakoval.

 

PROČ TAK POZDĚ?

Autor začíná krátkým úvodem o různých přístupech v sociologii rodiny a jako dominantní uvádí přístup funkcionální. Ten však posléze označuje za překonaný, mimo jiné z důvodů minimalizace významu sociálního konfliktu či předpokladu příliš vysoké míry harmonie ve společnosti.

Autor se všímá významu rodiny v době celého trvání komunistického režimu, tedy již od roku 1948. Mountovu tezi o tom, že „revoluce je nepřátelská k rodině“ (1982) dokládá příkladem z doby poúnorové: „...porevoluční nadšení nebylo nijak příznivě nakloněno rodině a její malé soukromé kolektivitě, (...) jeho představa kolektivity byla orientována spíše politicky“ (s. 16). A ačkoliv se původně zdála proklamace osvobozené domácnosti výhodná pro mladé rodiny, postupně se ukázalo, že některé sliby nemohou být splněny (např. problém s byty).

V praxi se ukázalo, že základní interpretační kategorií tu není kategorie funkce, ale stává se jí kategorie zájmu, nadosobního, skupinového, rodinného zájmu, vedoucí k přežití i za nesmyslných podmínek. „Zatím co vědecké teorie i hromadné sdělovací prostředky vysvětlovaly funkce rodiny v socialistickém státě, ptaly se rodiny stále častěji: A k čemu je ten stát naší rodině?“ (s. 18) Ve společnosti byla rozšířena „rodinná ideologie“, familiarismus, takové vidění světa, „pro něž je rodina osou a centrem univerza jednotlivce i života společnosti a její blaho přirozeným cílem snažení všech“ (s. 11). A tím můžeme také odpovědět na otázku Proč tak pozdě? Rodiny si vytvořily mechanismy, které jim pomáhaly v režimu nejen přežívat, ale postupně z něho i profitovat.

Výsledkem bylo to, jestliže na počátku byl stát úspěšný v reinterpretaci rodiny, rodina stát nakonec úspěšně kolonizovala. „Průměrná česká rodina si poměrně brzy všimla, že ti, kdož nepřijali oficiální reinterpretaci rodiny a nevzdali se familiarismu jako svého světového názoru, jsou společensky daleko úspěšnější než rodiny, které upřímně vzaly za své instrumentální pochopení rodiny vzhledem k sociální realitě vyššího řádu. Orientována familiaristickou teoretickou interpretací, rodina celkem úspěšně řeší i za velmi obtížných podmínek saturaci převážné většiny svých zájmů.“ (s. 20).

A tak tento familiarismus způsobil, že se v Čechách vytvořila moderní obdoba tradiční rodiny. Běžná česká rodina věděla, že „nukleární rodina jako izolovaný celek je v nevýhodě a jen těžko přežívá, nespojí-li své síly s jinými nukleárními rodinami, nejlépe na principu příbuzenských sítí, které jsou moderní obdobou tradiční rodiny.“ (s. 20) Mezilidské vztahy tak stály v popředí, zatímco například výkon v zaměstnání, který nebyl adekvátně oceňován, nehrál velkou roli. Místo v práci se lidé realizovali v soukromí (v rodině, mezi přáteli, na chatě,...).

Jedním z hlavních důvodů nespokojenosti lidí byla nedostatkovost zboží, což vedlo k vytvoření stínové ekonomiky. Josef Alan píše o tom, jak velkou roli v tomto hrály „známosti“ (a potažmo v duchu rodinné ideologie, jak o tom píše Možný, to byly nejčastěji příbuzenské klany): „Každý musel mít svého zelináře, řezníka, meloucháře, muselo se shánět místo pro dítě v jeslích nebo na vysoké škole,...“ (1994: 96). A tak ona kreativní aktivita, která v šedém všedním dni směřovala k tomu podvádět režim, zde získala své oprávnění jako cesta za lepším životem.

Co ovšem lidem chybělo, byla pozitivní, a především důstojnější alternativa než byla ta, kterou si rodiny vypracovaly samy. Takovou alternativu představovaly disidentské skupiny, které se ovšem vyznačovaly rovněž jistou exkluzivitou, a tak byly vlastně jakousi nereálnou alternativou. Je ovšem nutné zdůraznit, že to byl režim, který často přehnaným způsobem líčil ekonomické výhody disidentů, aby je pohaněl před obyčejnými lidmi a aby se vytvořil obraz o exkluzivní skupině, která je pro obyčejného člověka nepřístupná.

Totiž právě majetek byl podle autora hlavní příčinou toho, proč to trvalo tak dlouho, než se lid přidal k disidentům. „Struktura relevance jejích (= disidentské elity) cílů neodpovídala uspokojivě struktuře relevance žitého světa. Spojoval je negativní program odmítnutí stávajícího pořádku, spojovala je základní koncepce občanské společnosti. Jak ale bude reagovat tato společnost na fakt sociální a ekonomické nerovnosti, to bylo ponecháno k diskusi na dobu, až to bude aktuální.“ (s. 28)

 

PROČ TAK HLADCE?

...protože starý režim „nakonec už nevyhovoval nikomu“, odpovídá autor a upřesňuje: „Nejen těm, kdož byli v opozici, ale ani těm, proti nimž opozice stála. Nejen těm dole, ale ani těm nahoře.“ (s. 30).

České rodině, jak již bylo řečeno, nevadilo ani tak rozdělení sociálního světa jako spíš problém nedostatkovosti zboží. Autor uvádí několi úrovní distribuce, než se zboží dostalo na pulty pro obyčejného spotřebitele. Rodiny začaly mít postupně strach z budoucnosti, z budoucnosti, kdy bude situace na trhu ještě méně srozumitelná a kdy i při nákupu brambor budou potřeba konexe. Význam sociálního kapitálu stále více rostl, a ekonomický kapitál měl stále menší cenu: „...problém pro obyčejného člověka spočíval v tom, že na každé směně měl stále větší podíl sociální kapitál a že tento způsob hospodaření byl čím dále tím nákladnější na čas a energii“ (s. 34).

Naše společnost se stala „amalgánem tradicionality a modernity uprostřed Evropy“ (s. 44), píše autor a používá příměru s primitivní kabylskou společností, jak o ní píše Bourdieu (1977). Základní ekonomickou transakcí v kabylské společnosti není prodej, ale dar, a zisk v ní má špatné jméno (=ekonomický kapitál nemá v této společnosti velkou cenu), neboť deklarovaným principem je tu nezištnost.

Princip daru v naší společnosti jistým způsobem také fungoval. Modelovým příkladem jsou venkovské zabíjačky, při kterých bylo nepsaným zákonem podarovat sousedy, přičemž oni se museli při nejbližší příležitosti revanšovat. Příznaky archaické ekonomie nesl u nás i trh práce – „trh práce se realizuje jako (ne)výměna laskavostí a úsluh“ (s. 36), píše autor, přičemž má na mysli různé sousedské či příbuzenské výpomoce, řídící se heslem „jednou ty mně, podruhé já tobě“

Tento návrat k archaickým strukturám je jakýmsi procesem de-modernizace. Zatímco modernizace znamená především vyvázání se z tradičních svazků, které jsou nahrazovány jinými institucemi, demodernizace je návratem k svazkům tradičním, zatímco institucionální struktury, které se formalizovaly a rutinizovaly, se staly velmi neefektivními. Zuzana Kusá ukazuje na rysy vágní definice pravidel, při níž byla možná jejich libovolná interpretace (1995: 20), a tak posilovalo sílu rodinných sítí a jiných konexí, které fungovaly namísto oficiálních struktur, a tak vyplňovaly mezeru, která byla způsobena právě jejich neefektivitou.

Všechny mocenské složky byly vzájemně propojeny, neexistovala efektivní oddělenost institucionálních sfér (sféry státní, ekonomické, politické,...) a chyběla přesná pravidla. Ani pozice nejvyšších funkcionářů nebyly jisté, každou chvíli mohl být někdo sesazen, aniž věděl proč. Nejistotu sociálních pozic dokazuje i to, že naše společnost byla založená na racionalitě ovladatelnosti (s. 43): „Absolutním imperativem bylo dosažení homogenity systému.“ Snaha udržet si moc ovládat způsobovala postupnou ztrátu důvěry, k níž docházelo dokonce i uvnitř strany. Docházelo k postupné stranické exkluzi a strana se zmenšovala: „...zdálo se, že v menší skupině lze snáze udržet vzájemnou důvěru. Strana se zmenšila masovým vylučováním, uvnitř se rozdělila na zdravé jádro, tedy vnitřní, skutečnou stranu, a na marginální členy a nakonec, v posledním kroku, když i ve vnitřní straně poklesla úroveň důvěry a vzájemné solidarity pod nezbytné minimum, na klientely, rodinné klany a jednotlivé rodiny.” (s. 57)

A tak postupně docházelo k tomu, že i rodiny establishmentu začaly jednat každá na vlastní pěst a každý sledoval maximalizaci vlastního prospěchu, a tak vycházelo najevo, že archaický systém s tabuizovaným ziskem nestačí dále plnit svou základní funkci, totiž nepostihnutelné vykořisťování a reprodukci daných struktur dominace. Všeobecně bylo totiž známo, že státní majetek ve skutečnosti neexistuje, neboť ten je rovněž v duchu familiarismu na úrovni stranických špiček předáván z otce na syna.

A tak se zhroutil základní sociální kapitál, kapitál, na kterém to – narozdíl od kapitálu ekonomického - všechno stálo, „vzájemná důvěra, bez níž je zřeknutí se osobního prospěchu pro dosažení prospěchu společného absurdní“ (s. 55).

Autor uvádí ještě jeden (druhý) důvod pádu starého režimu, jenž byl symbolické povahy: „...celá populace měla prostě dost nesmyslné ritualizace naší každodennosti, nemluvě o povinných oslavách svátků (...) Velké většině národa ovšem nezáleželo na neučesaných písničkách. Ale soužila je vysoká míra ritualizace každodennosti, to věčné zdobení výloh, veřejné budovy popsané hesly, do nekonečna znovu plány politicko-výchovné práce, pokořující rituály návštěvy VUML či IPV, PŠM, MLP, a děti ve školce zblbnuté Leninem...“ (s. 40)

 

A CO DÁL?

Autor udává několik principiálních změn, jež jsou nutné při přechodu k modernějšímu, ekonomicky a sociálně efektivnějšímu systému: Mimo jiné je především nutné zbavit se závislosti na sociálním kapitálu a převést svá aktiva v kapitál ekonomický a zpřehlednit a oddělit sféry (viz institucionalizace). Oddělení sfér, především pracovní a soukromé, je nezbytné hlavně z důvodu jejich nespornější efektivity. Příkladem je osud řemeslníka, který „ze známosti“ dělá pro každého, ačkoliv z toho nemá žádný finanční zisk, pouze možnost protislužby, a tak své řemeslo nemůže zefektivnit, neboť nemá z čeho nakoupit nové zařízení.

 

                                                                                                        
20. listopadu 1999

 

 

Literatura:

 

-         Alan, J. (1994). Normales Leben unter unnormalen Verhältnissen. Die tschechische Gesellschaft in den siebziger und achziger Jahren. In: Flügge, M. (ed.), Der Riss im Raum, Positionen der Kunst seit 1945 in Deutschland, Polen, der Slowakei und Tschechien. Berlin: Verlag der Kunst, s. 94-101.

-         Bourdieu, P. (1977). Outline of Theory of Practice. Cambridge: University Press.

-         Kusá, Z. (1994). Buržoázny pôvod – neprekonateľná stigma?. In: Biograf Bulletin, č.3, Praha 1995, s.20-32.  

-         Mount, F. (1982). The Subversive Family. London: Jonathan Cape.